logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI YIL İÇERİSİNDE KAÇ DEFA YILLIK İZİN KULLANILABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

izinDevlet memurlarına tanınan haklar arasında yıllık izin kullanma hakkı da yer almakta olup, memurun aynı yıl içerisinde kaç defa yıllık izne ayrılabileceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Yıllık izin hakkı konusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemelerde;

-Devlet memurlarının, 657 sayılı Kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahip oldukları,

-Devlet memurlarının yıllık izin süresinin, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için ise 30 gün olduğu,

-Yıllık izinlerin, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceği,

-Birbirini izliyen iki yılın izninin bir arada verilebileceği ve cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin haklarının düşeceği

belirtilmiştir.

Yıllık izin düzenlemelerinin anlamı

Devlet memurlarına tanına yıllık izin hakkı konusunda kurumlar tarafından farklı uygulamalara gidildiği ve yıllık izinlerin kısım kısım kullanımına sınırlamalar getirildiği de görülebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları kanunundaki düzenlemelere göre;

-Devlet memurlarına tanına yasal bir hak olan yıllık iznin, memurlara kullandırılmamasının söz konusu olamayacaktır.

-Yıllık izinlerin belli bir dönemde kullanılması amirler tarafından istenebilecekse de, bu isteğin keyfi olmaması ve  iş gereklerinden kaynaklanması gerekecektir.

-Bir yıla ait izinler, içinde bulunulan yıl veya izleyen yıl içerisinde topluca kullanılabileceği gibi, bölümler halinde de kullanılabilir.

-Yıllık izinler, ihtiyaca ve kurumların hizmet durumlarına göre çeşitli zamanlarda kullanılabilir.

-Memurun ihtiyacına göre, 1 gün süreli olarak yıllık izin alınabileceği gibi, (izin hakkı sürelerine göre  iki yıl izni birleştirilerek) 40 ya da 60 gün süreli olarak da izin kullanılabilir.

Yıllık izin kaç parçaya bölünerek kullanılabilir?

Yıllık izin süresinin kaç parçaya bölünerek kullanılacağı konusunda 657 sayılı Kanunda herhangi bir hüküm yer almamaktadır.

Öte yandan, kurumların yıllık izin kullanımına “belli bir günden az yıllık izin kullanılamayacağı” şeklinde sınırlama getirdikleri de görülmekle birlikte, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bu şekilde sınırlamaya imkan veren bir düzenleme bulunmamaktadır.

Ancak uygulamada, bazı kurumların yıllık izinlerin 1 defada; bazı kurumların ise 2 veya 3 gibi kısımlar halinde; bazı kurumların ise personelin istediği zaman ve sürede izin kullanmasına müsaade ettikleri durumlara da rastlanabilmektedir.

İdarelere yıllık izin kullanımı konusunda tanınan takdir yetkisinin, kısım kısım izin kullanımına müsaade edilmesi şeklinde ya da hizmet gereklerinden kaynaklanmamasına rağmen memurun belli bir tarihte izin kullanmaya zorlanması şeklinde kullanılmasının, izin hakların sınırlandırılması veya kullandırılmaması sonucunu doğuracağını değerlendirmekteyiz.

Yıllık izin kullanımıyla ilgili olarak, Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerde ve idari yargı yerleri tarafından verilen kararlarda da, yıllık izin hakkının kullanımına sınırlama getirilemeyeceğine ilişkin ifadeler yer almıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.