logo yeni

MEMURİYET MAHALLİNİN SINIRLARI

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

gorevde-yukselme4Devlet memurları için “memuriyet mahalli” ve sınırları, haklarında yapılan bazı işlemler bakımından önem taşımaktadır.

Harcırah ödemelerinin yapılması ve sağlık raporu alınması gibi durumlarda da gündeme gelen memuriyet mahallinin sınırları konusunda tereddüt yaşanabilmekte ve bu durum memurların mağduriyetine neden olabilmektedir.

Memuriyet mahallinin tanımı, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 3 üncü maddesinin (g) bendinde yapılmıştır. Kanunda, memuriyet mahalli; “Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü veya kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerler” olarak tanımlanmış ve bu yerler dışında kalan yerler ise “başka yer” olarak değerlendirilmiştir. (Memuriyet Mahalli tanımı değişti)

Öte yandan, Kanunun geçici 4 üncü maddesinde; yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu uyarınca büyükşehir belediye sınırlarında yapılan değişikliklerin, memuriyet mahalli uygulanmasında dikkate alınmayacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu hükümleri memurunyeri.com olarak birlikte değerlendirdiğimizde, büyükşehir belediyesi olan illerde “memuriyet mahalli” belirlenirken, o yerin büyükşehir belediyesi olmadan önceki belediye sınırlarının esas alınacağı sonucuna ulaşılmaktadır.

Örneğin harcırah ödemesi bakımından memuriyet mahalline baktığımızda, Harcırah Kanununun “Memuriyet mahalli dışına gönderilenlerin gündeliği” başlıklı maddesinde “Resmi bir görevle memuriyet mahalli içinde bir yere gönderilenlere gündelik verilmez. Geçici bir görevle memuriyet mahalli dışındaki bir yere gönderilenlerden, buralarda ve yolda öğle (saat 13.00) ve akşam (saat 19.00) yemeği zamanlarından birini geçirenlere 1/3, ikisini geçirenlere 2/3 oranında ve geceyi de geçirenlere tam gündelik verilir.” denildiğini de görmekteyiz.  Bu düzenleme kapsamında yapılan bir görevlendirmede yaşanan tereddüt üzerine açılan bir davada Danıştay 5. Dairesi Başkanlığı tarafından verilen Karar için tıklayınız  …

Ayrıca, Devlet Personel Başkanlığı tarafından hastalık raporları konusunda verilen bir mütalaada,  Devlet memurlarının mesai saatleri içerisinde memuriyet mahalli dışından alacakları hastalık raporlarının hastalık iznine çevrilmesinin mümkün olmayacağı ifade edilmiştir. Söz konusu görüş için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.