logo yeni

calisanlar2 copy

SÜT İZNİ NASIL KULLANILIR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

izin2Devlet memurlarının izin hakları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olup, bu izinler arasında mazeret izinlerine de yer verilmiştir.

Memurların çeşitli mazeretlerine istinaden kullanabildikleri mazeret izinlerinden biri de saatlik sürelerle kullanılabilen “süt izni”dir. Süt izni, doğum yapan Devlet memurlarına, doğumdan sonra kullanacakları analık izni süresinden itibaren çocuklarını emzirmeleri için verilen izindir. Saatlik mazeret izni türü olarak değerlendirdiğimiz izin konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız bu çalışmada, süt iznine dair bilinmesi gereken hususlara değinilmeye çalışılmıştır.

Süt izni kullanmaya hak kazanma

Doğum yapan memurlar, doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren süt izni kullanmaya hak kazanırlar.

Analık izni süresi doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenmiş olmakla birlikte, doğumun erken gerçekleşme durumuna göre, doğum öncesine ait 8 haftalık (çoğul gebelikte de 10 haftalık) doğum öncesi analık izninin kullanılmayan kısımları da doğum sonrası analık iznine eklenebilmektedir. Ayrıca, tabip raporuyla sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğu belgelenen kadın memurlar, istekleri halinde doğuma üç hafta kalıncaya kadar görevlerine devam edebilmekte ve bu durumda doğum öncesi analık izni süresinin çalışılarak geçirilen kısmı doğum sonrası analık izni süresine eklenmektedir.

Doğum öncesi analık izin süresinden kullanılmayan ve doğum sonrası analık izni süresine eklenen sürelerin olması durumunda, doğum sonrasında kullanılavanalık izni sürelerinin bitim tarihinden itibaren süt izni kullanımına hak kazanılacaktır.

Öte yandan, doğum sonrası analık izni süreleri bitmeden ya da bittikten sonra, doğuma bağlı hastalık izni kullanıldığı durumlarda da, süt izni kullanmaya başlama tarihi daha ileri bir tarih olabilmektedir.

Süt izni süresi

Doğum yapmış olan memura, süt izni kullanma hakkı kazandığı tarihten itibaren,  ilk altı ay için günde üç saat, ikinci altı ay için günde birbuçuk saat süre ile süt izni verilir.

Süt izninin kullanılma zamanı

Süt izninin gün içerisinde hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı, izni kullanacak memurun tercihine göre belirlenir.

Öte yandan, gün içerisinde kullanılmayan süt izninin başka bir gün kullanılması ya da birden fazla güne ait süt izninin birleştirilerek kullanılması imkanı bulunmamaktadır.  

Annenin kullanmadığı süt iznini babanın kullanması

Süt izni kullanma hakkı, doğum yapan memura çocuğunu emzirmesi için tanınan bir izin olduğundan, bu izni babanın ya da başka birisinin kullanması mümkün olamamaktadır.

Bu izin, doğum sırasında ya da doğumdan sonra süt izni süresini tamamlamadan ölen kadın memurun eşi olan memur tarafından da kullanılamamaktadır.

Analık izni sonrası aylıksız izin kullanan memurun süt izni hakkı

Doğum yapan memurlar, doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin kullanabilmekte olup, süt izni kullanma hakkı da doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren başlamakta ve 12 ay içerisinde sona ermektedir. 

Bu iki iznin aynı anda kullanılması mümkün olamadığından, doğum yapan memur;

**Analık izni süresini izleyen 12 ay içinde, herhangi bir süre ile aylıksız izin alması durumunda, aylıksız izinli olacağı süreler için süt izni hakkından yararlanamayacaktır.

**Analık izni süresi bittikten sonra kesintisiz olarak en az 12 ay süre ile aylıksız izin alması durumunda,  süt izni hakkını kullanmamış olacaktır.

**Analık izni süresini izleyen 12 ay içinde, aylıksız izin kullanılmayan sürelerin ilk 6 ayında günde üç saat, ikinci 6 ayında ise günde birbuçuk saat süt izni kullanabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.