logo yeni

MEMURLARIN ÜZERİNDE BİRDEN ÇOK GÖREV BULUNABİLİR Mi?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

ikinci-gorev3Esas görevlerini yapan Devlet memurlarına, başka bir görevin vekaleten veya ikinci görev olarak ya da ders görevi şeklinde gördürülmesi de mümkün olabilmekle birlikte, bu görevlerin memurlara verilmesi bazı sınırlamalara tabidir.

Memurun aynı anda yapamayacağı görevler

Memurlara esas görevlerinin yanında verilebilecek görevlere getirilen sınırlamalar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

Kanunun 90 ıncı maddesinde; “Devlet memurlarına, vekalet görevi, ikinci görev veya ders görevlerinden ancak birisi verilebilir. Öğretmenlerin idari görevi bu hükmün dışındadır. Bir memurun üstünde birden çok ücretli vekalet görevi veya ikinci görev bulunamaz.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükme göre, memura esas görevinin yanında görev verilmesinin şu esaslara uygun olması gerekmektedir:

**Memurlara, esas görevlerinin yanı sıra, vekalet veya ikinci görev ya da ders görevi verilebilir.

**Vekalet veya ikinci görev ya da ders görevinden herhangi ikisi, birlikte bir memura verilemez.

**Vekalet veya ikinci görev ya da ders görevinden birisi verilmiş olan öğretmenlere ayrıca idari görev de verilebilir.

**Vekalet veya ikinci görev ya da ders görevinden aynı tür olanlar, memurlara birden fazla verilebilir. (Örneğin: 3 görev vekalet olarak verilebilir)

**Vekalet görevi ya da ikinci görevin, birden fazla verilmiş olması durumunda, birden fazla verilen görev için memura ücret ödenmez. Ancak, ek ders görevinin birden fazla olması, bu görevler için ücret ödenmesine engel teşkil etmez.

Diğer düzenlemelerle getirilen sınırlamalar

Memur üzerinde birleşemeyecek görevler konusunda başka düzenlemelerde de çeşitli hükümlere rastlanabilmektedir.

Bu düzenlemelerden birisi de 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 60 ıncı maddesinde yer almaktadır. Söz konusu maddenin dördüncü fıkrasında; “Harcama yetkilisi ile muhasebe yetkilisi görevi aynı kişide birleşemez. Malî hizmetler biriminde ön malî kontrol görevini yürütenler malî işlem sürecinde görev alamazlar.” denilmiştir. 

Buna göre;

**Kurumlarda harcama yetkilisi ile muhasebe yetkilisi görevi aynı kişi tarafından yürütülemez.

**Kurumların mali hizmetler biriminde ön mali kontrol işi ile görevlendirilmiş olanlar mali işlem sürecinde görev alamaz. 

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.