logo yeni

calisanlar2 copy

HATALI YAPILAN FAZLA ÖDEMELER MEMURLARDAN GERİ ALINABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

para13Kamu çalışanlarına kurumları tarafından yapılan ödemelerde hatalı olarak fazla ödeme yapıldığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Bu ödemelerin kurumlar tarafından fark edildikten sonra geri istenmesinde tereddüt yaşanabilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından kamu çalışanlarına yapılan hatalı fazla ödemelerin geri istenmesi her zaman mümkün olamamaktadır. Geri isteme durumu, hatalı ödemeye konu olaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Hatalı fazla ödeme yapıldığının ortaya çıktığı durumlarda, fazla ödenen kısmın geri istenmesi konusunda, kurumlar genellikle;

*** Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun 22.12.1973 tarih ve E:1968/8, K:1973/14 sayılı Kararı

*** Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün 09.12.1997 tarih ve 64 Sıra Numaralı Genelgesi

çerçevesinde hareket etmektedirler.

Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun söz konusu Kararı ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün 64 Sıra Numaralı Genelgesinde yer alan değerlendirmelerden hareketle, memurunyeri.com olarak konuyu şu şekilde özetleyebiliriz.

Fazla ödemenin geri istenemeyeceği durumlar

Kurumların ihmal ya da bilgi azlığından kaynaklı kusurlarına dayalı işlemler nedeniyle yapılan fazla ödemelerin tamamı geri istenemez.

Bu durumlarda, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 60 günlük dava açma süresi içerisinde, fazla ödemeler geri istenebilir. Ödemenin yapılmasının üzerinden 60 gün geçmiş olması halinde ise geri isteme olmayacaktır.

Hatalı fazla ödemelerin belli bir süreden beri devam ettiği durumlarda ise sadece son 60 gün içerisinde yapılmış ödemeler geri istenebilecektir.

Örneğin, kurumu tarafından memurun maaşının yanlış hesaplanması, tazminat ve ek ödemelerinin farklı oranlarda ödenmesi ve memurun bunu bilmemesi gibi durumlarda, yapılan fazla ödemenin sadece son 60 günde ödenen kısmı geri istenebilecektir.

Fazla ödemenin geri istenebileceği durumlar

Bazı durumlarda, hatalı yapılmış olan fazla ödemeler, hiçbir süreye bağlı olmaksızın, her zaman yasal faizi ile birlikte geri istenebilmektedir.

-İdarenin sakat bir işlemine dayalı olarak yapılan ödemeler  (Örnek: Kurumda bulunmayan bir kadro unvanına atanan kişiye yapılmış olan ödemeler, vb.)

-Memurun rahatlıkla anlayabileceği şekilde açık hata içeren işlemlerden kaynaklanan fazla ödemeler, (Örnek: Çocuğu olmadığı halde memura çocuk yardımı ödenmesi, 5 gün için geçici görev harcırahı ödenmesi gereken memura 10 gün için harcırah ödenmesi, vb.)

-Memurun gerçek dışı beyanı veya hilesine dayanan işlemlerden kaynaklanan fazla ödemeler (Örnek: Eşinden dolayı aile yardımı almakta iken boşanan ve bu durumu bildirmemesi nedeniyle memura ödenmeye devam olunan aile yardımı, vb.)

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.