logo yeni

calisanlar2 copy

HER YÖNÜYLE ÖLÜM YARDIMI ÖDENEĞİ

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

olum-yardimi2Eş veya çocuklarının ölümü halinde Devlet memurlarına; kendilerinin ölümü halinde ise önceden belirledikleri kişiye veya aile fertlerine “ölüm yardımı” yapılmaktadır.

Yardımın ödeneceği durumlar

**Eş veya çocuğun ölümü: Devlet memurunun, memur olmayan eşi ile aile yardımı ödeneğinden yararlanmakta olan çocuğunun (üvey çocuklar dahil) ölümü halinde, kendisine en yüksek Devlet memuru aylığı tutarında ölüm yardımı yapılır.

**Memurun ölümü: Devlet memurunun ölümü halinde, sağlığında kurumuna bildirmiş oldu kimseye; kimseyi bildirmemişse eşine ve çocuklarına; bunlar yoksa anne ve babasına; bunlar da yoksa kardeşlerine en yüksek Devlet memuru aylığının iki katı tutarında ölüm yardımı yapılır.

Çocuğun ölü doğması

Ölü doğum halinde, (Sayıştay Başkanlığı’nın 05.04.1979 tarihli ve 3986/1 sayılı Kararına istinaden) 180-300 günlük aralığında olan çocuklar için ölüm yardımı ödenebilmektedir. Konuya ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmelilerin ölüm yardımı

Kamu İktisadi Teşebbüslerinde 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli olarak görev yapan personel de Devlet memurları gibi ölüm yardımından yararlanırlar.

Sözleşmeli personel için söz konusu olan ölüm yardımının ödenmesinde, en yüksek Devlet memuru aylığı yerine ilgililerin temel ücretleri esas alınır.

Yardımın verileceği kişiler

**Memur olamayan eşin veya aile yardımı ödeneğinden yararlanan çocuğun ölümü halinde, ölüm yardımı memurun kendisine ödenir.

**Memurun ölümü halinde, öncelik sırasına göre;

1-Memur sağlığında kurumuna yazılı olarak birini bildirmiş ise o kişiye,

2-Kimse bildirilmemişse eşine ve çocuklarına (eş ve çocukların çalışıp çalışmadığına bakılmaz),

3-Eşi veya çocukları yoksa anne ve babasına,

4-Anne veya babası yoksa kardeşlerine

ödenir.

Ölen memur için ölüm yardımı ödenmesinde, memurun sağlığında kurumuna bildirmiş olduğu kişinin kim olduğu önem taşımamaktadır.

Verilecek yardımın miktarı

Ölüm yardımı ödenmesinde, en yüksek Devlet Memuru aylığı (ek gösterge dahil) esas alınmaktadır. [En Yüksek Devlet Memuru Aylığı = (1500+8000) X Aylık Katsayısı]

Buna göre, 2014 yılında yapılacak ölüm yardımı miktarı;

**Eş ve çocuğun ölümü halinde: 9500 X 0,076998 =  731,48 TL.

**Memurun ölümü halinde: 9500 X 0,076998 = 680 X 2= 1.462,96 TL.

olacaktır.

Ölüm yardımı miktarı net tutarlar olup, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

Bu yardım, ödeme emri aranmadan ilgili kurum (memurun kurumu) tarafından derhal ödenir ve herhangi bir borç için haciz edilemez.

Ölüm yardımını alacak olanlar, ödemeyi yapacak olan kuruma yazılı olarak başvuruda bulunarak, ölüm olayına ilişkin belgeleri de ibraz ederek ölüm yardımını talep edebilirler.

Bu yardımın alınması için belli bir müracaat süresi şartı bulunmamaktadır. Müracaatları halinde hak sahiplerine ölüm yardımı ödemesinin yapılması gerekecektir.

Ölüm yardımı ödenmeyecek durumlar

Memur olan eşi ölen memura, kendi kurumu tarafından ölüm yardımı yapılmaz. Öte yandan, eşinin kurumu tarafından, ölüm yardımı ödenmesine ilişkin usullere uygun olarak memura ölüm yardımı yapılabilir.

Aile yardımından yararlanmayan çocukların ölümü halinde, memura ölüm yardımı yapılmaz.

Bir ölüm olayı için birden fazla ölüm yardımı yapılmaz. Eşlerden ikisinin de memur olması halinde, çocuğun ölümünde, çocuk için aile yardımı ödenen memura ölüm yardımı yapılır.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.