logo yeni

MEMURUN VEYA EŞİNİN ÖLÜ DOĞUM YAPMASI HALİNDE DOĞUMA BAĞLI HAKLARI

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

dogumKendileri ya da eşleri doğum yapan Devlet memurlarına doğuma bağlı çeşitli haklar tanınmış olmakla birlikte, çocuğun doğumunun ölü olarak gerçekleştiği durumlarda, memurların bu haklardan yararlandırılması konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Çocuğun doğumuna bağlı olarak tanınan hakların bazılarından, çocuğun doğumunun ölü olarak gerçekleştiği durumlarda memurların yararlanması mümkün olamamaktadır. Bu hakların bazılarından yararlanma durumuna göre konuyu değerlendirdiğimizde;

1-Doğum yapan memura;

**Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle analık izni (analık izni-mazeret izni) verilir.  Bu izne hak kazanmak, doğum olayına bağlı olduğundan, doğumun canlı ya da ölü gerçekleşmiş olması, izin kullanımı bakımından farklı bir sonuç yaratmayacaktır.  Ölü doğum yapmış olan anne de bu izni kullanabilecektir.

**Analık izni bitim tarihinden itibaren ilk 6 ayda günde üç saat, ikinci 6 ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Bu izin, kadın memurun çocuğunu emzirmesi için verilen bir izin olduğundan, bu iznin kullanılabilmesi için, çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir. 

**Doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren, istemesi halinde 24 aya kadar aylıksız izin verilmektedir.  Bu iznin, çocuğun bakımının sağlanması amacıyla verildiği değerlendirildiğinden, ölü doğum yapan memurlara bu şekilde bir izin verilemeyecektir.

**Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışıyor olmaları halinde, doğumdan sonraki iki yıl süre içerisinde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemektedir. Bu iznin çocukla değil de doğumla ilişkilendirilmiş olması nedeniyle,  ölü doğum yapan memurlara da doğumdan sonraki iki yıl içerisinde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesi gerektiğini değerlendirmekteyiz..

2-Eşi doğum yapan memura;

**Eşinin doğum yapması nedeniyle, isteği üzerine 10 gün babalık izni verilir. Bu izne hak kazanmak, doğum olayına bağlı olduğundan, doğumun canlı ya da ölü gerçekleşmiş olması, izin kullanımı bakımından farklı bir sonuç yaratmayacaktır.  Eşi ölü doğum yapmış olan baba da bu izni kullanabilecektir.

**Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya da anne için öngörülen süreler (analık izni) kadar izin verilir. Bu iznin kullanılabilmesi için, söz konusu izin dönemi içerisinde çocuğun yaşıyor olması gerekecektir.

**Eşi doğum yapan memura, doğum tarihinden itibaren yirmi dört aya kadar aylıksız iznin verilebilmektedir.  Bu iznin, çocuğun bakımının sağlanması amacıyla verildiği değerlendirildiğinden, eşi ölü doğum yapan memurlara bu şekilde bir izin verilemeyecektir.

3-Doğum yapan (eşi memur olmayan) memura veya  eşi doğum yapan memura;

**Doğum nedeniyle,  2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutarda doğum yardımı verilir. Doğum yardımının ödenmesinde esas olan doğumun gerçekleşmiş olmasıdır. Çocuğun canlı ya da ölü doğmuş olmasının doğum yardımı ödemesini etkilemeyeceği değerlendirilmektedir.(2014 yılında doğum yardımı miktarı Net 192,50 TL’dir.)

**Aile yardımı ödeneğine müstehak çocuğunun ölümü halinde, en yüksek Devlet memuru aylığı (ek gösterge dahil) tutarında ölüm yardımı ödeneği verilmektedir. Ancak, Sayıştay Başkanlığı’nın 05.04.1979 tarih ve 3986/1 sayılı Kararında yer alan, 180-300 günlük olup ölü doğan çocuklar için ölüm yardımı ödeneği verileceği hükmünden hareketle, çocuğun ölü doğmuş olması halinde de memura ölüm yardımı yapılmaktadır.  (2014 yılında çocuk için ölüm yardımı miktarı Net 731,48 TL’dir)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.