logo yeni

MEMURUN ROTASYONUNDA HİZMET BÖLGESİNDEN SAYILAN SÜRELERİN HESABI

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

yerdegistirme2Kamu kurum ve kuruluşlarının bazıları, Devlet memurlarının kurum içerisinde belirlenmiş hizmet bölgelerinde belli sürelerle çalışmasını sağlamak amacıyla, personelini yer değiştirme suretiyle atama uygulamalarına tabi tutmaktadır.

Devlet memurlarının, çalıştıkları kurum içerisinde olmak kaydıyla, belirlenmiş hizmet bölgelerine belirli süreler dahilinde atanması anlamına gelen “yer değiştirme suretiyle atama” uygulamasında, memurların hizmet bölgesi süresinin hesabında esas alınan süreler farklılık gösterebilmektedir. Devlet memurlarının hizmetlerinin bazıları görev yapmakta oldukları bölgenin hizmetinden sayılırken, bazıları ise sadece hizmetin geçtiği bölge hizmetinden sayılmaktadır.

Hizmet bölgesi ve hizmet süresi

Hizmet bölgeleri; Türkiye'nin ekonomik, sosyal, kültürel ve ulaşım şartları yönünden benzerlik ve yakınlık gösteren illeri gruplandırılarak gelişmişlik sırasına göre (6) hizmet bölgesine ayrılmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarının, sayısı altıyı geçmemek ve en az üç bölge olmak üzere farklı hizmet bölgeleri belirlemeleri de mümkün kılınmıştır.

Bölgelerdeki zorunlu çalışma süreleri; zorunlu yer değiştirmeye tabi personelin kimler olacağı ile hizmet bölgelerinde zorunlu olarak çalışılacak süreler (en az 2 yıl olmak üzere) ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenmektedir.

Bölge hizmetinden sayılacak süreler

1-Yıllık, mazeret ve sağlık izinlerinin tamamı, memurun görev yaptığı bölge hizmetinden sayılmaktadır.

2-Aşağıda belirtilen hizmet süreleri, bu sürelerin geçirildiği yerin bölge hizmetinden sayılmaktadır.

**Yılda toplam 90 günü geçmeyen geçici görev sürelerinin tamamı,

**Bir görevin vekaleten ya da geçici süreli görevlendirmeyle yürütülmesi halinde bu sürelerin tamamı,

**Görevden uzaklaştırılan ve görevleri ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya  gözaltına alınan memurların yeniden görevlerine başlamasına engel bir durum bulunmaması halinde, görev haricinde geçen bu sürelerin tamamı,

**Hizmet İçi Eğitimde başarılı geçen sürelerin tamamı,

**Hizmetin gereği olarak TODAİ ve Yabancı Diller Eğitim Merkezinde (şu anda mevcut değil) başarılı geçen sürelerin tamamı,

Bölge hizmetinden sayılmayacak süreler

Aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler bölge hizmetinden sayılmamaktadır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.