logo yeni

calisanlar2 copy

SINAVSIZ MÜDÜR OLMAK İSTEYENLER HANGİ KURUMA KOŞUYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

mudur 4Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin müdür unvanlı görevlere asaleten atanabilmesi görevde yükselme sınavında başarılı olma şartına bağlamış olmakla birlikte, bazı kurumlarda bu unvanlara sınavsız atama yapabilmek için özel düzenlemeler yapma yoluna da gidilmektedir. Müdür kadrolarına sınavsız atanma imkanı olan kurumlar ise kolay yoldan müdür olmak isteyenlerin ilgisini çekmektedir.

Bu konudaki son düzenleme, Cumhurbaşkanının onayına sunulmuş bulunan 6639 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile yapıldı.

Kanunda yer alan düzenlemeye göre; Kanun Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü ve Yurt Müdürü kadrolarına yapılacak atamalar için, atama yapılacak kadro derecesinin gerektirdiği eğitim ve hizmet süresi şartını taşımak yeterli olacak.

Müdür kadrolarına bir şekilde atandıktan sonra, diğer kurumlarda görevde yükselmeye tabi müdür kadrolarına sınavsız naklen geçmek de mümkün olabildiğinden, kolay yoldan müdür olmak isteyeneler bazıları umutlarını Gençlik ve Spor Bakanlığına ait müdür kadrolarına bağlamış durumda.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarındaki bazı “müdür” unvanlı kadrolardan; “Gençlik Merkezi Müdürü” ve “Yurt Müdürü” unvanlı olanlar halen görevde yükselme sınavı ile atama yapılan kadrolar arasında yer alırken, "Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü" unvanlı kadroları ise Spor Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği ile görevde yükselme uygulaması kapsamı dışında tutulmuş bulunuyor.

Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanacağı tarihten itibaren Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü ve Yurt Müdürü kadrolarına yapılacak atamalarda;

-1 ve 2 nci derece kadrolar için, lisans mezunu olanlarda 10 yıllık hizmet süresi, önlisans mezunu olanlarda ise 12 yıl hizmet süresi şartı aranacak.

-3 ve 4 üncü derece kadrolar için, lisans mezunu olanlarda 8 yıllık hizmet süresi, önlisans mezunu olanlarda ise 10 yıl hizmet süresi şartı aranacak.

-Hizmet süresinin hesabında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde belirtilen süreler değerlendirilecek. Ayrıntılar için tıklayınız …

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarında görevde yükselme kapsamında olup da sınavsız atama yapılması öngörülen Müdür kadrolarının her birine sadece bir defa bu şekilde atama yapılacak. Sınavsız atanacak müdürlerden boşalacak kadrolara yapılacak atamalar ise genel düzenlemelere göre olacak.

6639 sayılı Kanunun yürürlüğe girecek olan düzenlemesi

MADDE 22- 638 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 13- … (3) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü ve Yurt Müdürü kadrolarına, her bir kadro için bir defaya mahsus olmak üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun hizmet süreleri ve eğitime ilişkin şartları taşıyanlar arasından atama yapılır."

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.