logo yeni

BİR KURUMDA GÖREVDE YÜKSELMEK İÇİN NE KADAR ÇALIŞMAK GEREKİR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme 5Memurların görevde yükselebilmesi, bulundukları kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde belli bir süre çalışmış olma şartına da bağlanabilmektedir.

“Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, hizmet gerekleri ve personel planlaması çerçevesinde görevde yükselmeye ilişkin usul ve esasları düzenlerken, görevde yükselecek memurun bulunduğu kurumda belli bir süre çalışmış olmasını da şart koşmuştur.

Görevde yükselmede hizmet süresi

Görevde yükselmeye ilişkin Genel Yönetmelik, “Hizmet süresi” konusunu düzenlerken;

*Kurumların, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arayabileceğini,

*İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, hizmet süresinin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması gerekeceğini,

*Kurumların, görevin niteliği itibariyle arayacakları hizmet sürelerinin, Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi hükümlerine göre değerlendireceklerini ve kendi kurumlarında ve diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini dikkate alarak belirleyeceklerini

hükme bağlamıştır.

Kurumların özel yönetmelikleri

Görevde yükselme genel Yönetmeliğinde yer alan düzenlemeye göre, görevde yükselme mahiyetinde atanacakların, kurumların çıkaracakları görevde yükselme yönetmeliklerinde belirtilen ve 6 aydan az olmayacak süre kadar, bulundukları kurumda çalışmış olması gerekecektir.

Hizmet süresi şartının en az 6 ayının bulunulan kurumda geçmiş olması şartı getirildiğinden, kurular tarafından çıkarılan özel yönetmeliklerle, görevde yülselinecek kurumda geçirilmesi gereken hizmet süresi şartı 6 aydan daha uzun olacak şekilde de belirlenebilir.

Kurumda en az 6 ay çalışmanın zorunlu olmadığı haller

Görevde yükselebilmek için şart koşulan, atama yapılacak olan kurumda en az alı ay çalışmış olma kuralının bazı durumlarda uygulanması söz konusu olamamaktadır.

Örneğin;

*Yeni kurulan kurum ve kuruluşlarda,

*Görevde yükselme duyurusu üzerine yapılan başvuruların, atama yapılacak kadro sayısından az olduğu hallerde

atamanın yapılacağı kurumda en az 6 ay çalışmanın şart olmayacağını memurunyeri. com olarak değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.