logo yeni

calisanlar2 copy

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI SONUNDA YEDEKTE KALANLARIN ATAMASI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme-5Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan unvan değişikliği sınavlarında başarılı olmakla birlikte, asil listede değil de yedek listede yer alan Devlet memurları ile kit sözleşmeli personeli, bazı hallerde unvan değişikliği yapabilmektedirler.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik hükümlerine göre, kurumlar tarafından yapılacak unvan değişikliği sınavları sonucunda ihtiyaç duyulması halinde yedek liste belirlenmesi yoluna da gidilebilmektedir.

Görevde Yükselme Genel Yönetmeliği, memurlar ile KİT sözleşmeli personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları düzenlerken, bu düzenlemelerin bazılarının hem görevde yükselme ve hem de unvan değişikliği uygulamaları için geçerli olacağına da hükmetmiştir.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarına ilişkin ortak düzenlemeler arasında; yapılacak sınavlar sonucunda yedek liste belirlenmesi ile yedek listede yer alanların atanması hususları da yer almaktadır.

Yedek liste

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılacak unvan değişikliği sınavlarında başarılı olmalarına rağmen, ilan edilen kadro veya pozisyon sayısı nedeniyle ataması yapılamayacak olanlardan, en fazla asıl aday sayısı kadar personel, kurumlarca ihtiyaç duyulması halinde başarı sıralaması listesinde yedek olarak belirlenebilir.

Ancak, kurumların unvan değişikliği sınavına ilişkin yedek liste belirleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle, kurumlar yedek liste belirlemediklerinde, duyurulan kadro veya pozisyonlar boş kaldığında ya da boşaldığında, asil listede yer alamayanların ataması yapılamayacaktır.

Öte yandan, yedek listede yer verilebilecek en çok aday sayısı asil listedeki aday sayısı kadar olabileceğinden, duyurulan kadro ve pozisyonların herhangi şekilde asil veya yedek liste doldurulamadığı durumlarda, başarılı oldukları halde asil veya yedek listeye girememiş olanların atanması yapılamayacaktır.

Yedek listede olanların atanması

Unvan değişikliği sınav sonucuna göre kurumlar tarafından yedek liste belirlenmesi durumunda, bu listede yer alanların belli sürelerle sınırlı olarak üzere unvan değiştirme haklarının olduğunu söyleyebiliriz.

Yedek listede yer alan adaylar, unvan değişikliği sınav ilanında belirtilen kadro veya pozisyonların;

-Atanma şartlarını taşımadıkları için sınavları geçersiz sayılan veya bu sebeple atamaları iptal edilen,

-Sınav sonucuna göre atandıkları göreve geçerli bir mazeretleri olmaksızın süresi içinde başlamayan ya da atanma hakkından vazgeçen,

-Emekli olan, ölen, memurluktan çekilen ya da çıkarılan, başka bir unvandaki kadro veya pozisyona atanan ya da başka kurumlara naklen atanan

personelden dolayı boş kalması veya boşalması hallerinde, bu görevlere yedek listedeki adaylardan başarı sırasına göre atama yapılacaktır.

Özetle, yedek listede yer alan adayların, aynı unvanda daha önce boş olan ya da yeni ihdas edilecek kadro veya pozisyona unvan değişikliği suretiyle atanamayacağını; sadece unvan değişikliği sınavı için duyurulan kadro ve pozisyonlarda yukarıda belirtilen sebeplerle 6 ay içerisinde (yeniden sınav açılmamışsa) boşalma olması durumunda unvan değişikliği suretiyle atanabileceğini söyleyebiliriz.

Yedeklerin sınava ilişkin haklarının süresi

Unvan değişikliği sınav sonuçları, başarı sıralamasının kesinleştiği tarihten itibaren, altı ayı aşmamak üzere, aynı kadro veya pozisyon için yapılacak unvan değişikliğine ilişkin yeni sınav duyuru tarihine kadar geçerli olmaktadır.

Buna göre, unvan değişikliği sınav sonucu en çok 6 ay geçerli olacak; 6 ay dolmadan önce yeniden aynı unvan için sınav açılması durumunda ise sınav sonucunun geçerlilik süresi sınav duyuru tarihi itibariyle dolmuş olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.