logo yeni

calisanlar2 copy

EĞİTİM UZMANI KADROLARINA NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

1999 yılında hayata geçirilen Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik kamu yönetimimizde önemli bir ihtiyaç haline getirilen liyakat ve kariyer ilkeleri gereğince yükselme ihtiyacını hayata geçirmişti.

Söz konusu yönetmelik sayesinde yıllardır çok sayıda Devlet memuru kimseye boyun eğmeden, kimsenin kapısını aşındırmadan sınavlara girip yükselme ya da unvan değişikliği yapma yolunu buluyordu. Bu durumdan rahatsız olan ve “istediğimiz yöneticilerle çalışamıyoruz”, “sınav sistemi kaliteli yönetici seçemiyor” gibi bahanelere sığınan siyasiler ve bürokratlar özellikle her fırsatta Yönetmeliği aşarak alt yönetici kadrolarına atanacak personelin kendi seçimlerine bırakılması için yönetmelik taslakları hazırlayıp duruyorlar. Bu taslaklardan bazıları hayata geçerken bazıları ise Devlet Personel Başkanlığı ya da Başbakanlık engeline takılıyordu.

Son yıllarda hızlanarak artmaya devam eden bu trend aslında farkında olmadan Devlet memurunu yine eski köhnemiş sisteme döndürmeye, liyakat ve kariyer ilkelerine zarar vermeye, yine memuru siyasilerin ve bürokratların kucağına atmaya başladı. Bu trendin son örneklerinden biri de 07/09/2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki eğitim uzmanı kadrolarına yapılacak atamaları sınav dışına çıkaran yönetmelik değişikliğiydi.

Şimdi öğretmenlerimiz bu kadrolara atama yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa kimlerin hangi liyakat ve nitelikler dikkate alınarak atama yapıldığını merak ediyor. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.