logo yeni

calisanlar2 copy

ÖNLİSANS MEZUNLARI GÖREVDE YÜKSELİRKEN LİSANS MEZUNU SAYILABİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme-4İki yıl süreli yükseköğrenim mezunu Devlet memurlarının bazıları, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılacak görevde yükselme sınavlarına girişte, dört yıl süreli yükseköğrenim mezunu olarak kabul edilmektedirler.

Devlet memurları ile kamu iktisadî teşebbüslerinde görev yapan sözleşmeli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, görevde yükselme uygulamalarında esas alınacak öğrenim düzeylerini de belirlemiştir.

Görevde yükselmede yükseköğrenim mezunlarının durumu

Görevde yükselme suretiyle atama yapılacak kadrolara atanacaklarda aranacak öğrenim düzeyi şartı, kurumların özel yönetmeliklerinde unvanlara göre belirtilmekle birlikte, bazı unvanlara ilişkin öğrenim düzeyinin en az 4 yıllık yükseköğrenim olması gerekeceği genel Yönetmelikte hüküm altına alınmıştır.

Yönetmelikteki düzenlemeye göre;

-Müdür, Şube Müdürü, Başmühendis, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı, Çözümleyici ve bu düzeyde bulunan görevler ile daha üstü görevlere atanacakların en az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olması gerekir.

-Kurumların özel yönetmeliklerinde düzenlenmesi şartıyla, hizmet alanına ilişkin 2 yıllık yükseköğrenim görenlerin müdür ve daha alt görevlere atanmasında 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranmayabilir.

-Görevde yükselme kapsamındaki görevlere atanacaklar için, 18.04.1999 tarihi itibariyle Devlet memuru olanlar hakkında, kurumlar tarafından özel yönetmeliklerle daha alt düzeyde öğrenim şartı getirebilirler.

2 yıllık okul mezunlarının 4 yıllık okul mezunu sayılması

Görevde yükselme genel Yönetmeliği, 18.04.1999 tarihi itibariyle Devlet memuru olanların görevde yükselmesinde aranacak eğitim şartı konusunda özel düzenleme de getirmiştir.

Yönetmelik; 18 Nisan 1999 tarihinde görevde bulunan ve aynı tarih itibarıyla iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanların, diğer koşullara sahip olmaları halinde, öğrenim düzeyine ilişkin esasların uygulanması bakımından dört yıllık yükseköğrenim mezunu kabul edileceğini hükme bağlamıştır.

Öte yandan, 18 Nisan 1999 tarihinde görevde bulunanlar için, görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalarda, kurumların özel yönetmelikleriyle öğrenim şartının daha alt düzeylerde belirlenmesi de mümkündür.

Kurumlar 2 yıllık mezunları 4 yıllık kabul etmeyebilir mi?

a-) 18.04.1999 tarihi itibariyle Devlet memuru olup aynı tarih itibariyle 2 yıllık yükseköğrenim mezunu durumunda olanlar:

**En az 4 yıllık öğrenim düzeyi şartı aranan görevler için yapılacak yükselme sınavlarına 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olanlar da başvurabilir.

**Eğitim düzeyini gerekçe göstererek, bu memurların kurumlar tarafından görevde yükselme sınavına kabul edilmemesi söz konusu olamaz.

**Görevde yükselme sınav duyurusunda, 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartının aranarak 2 yıllık yükseköğrenim mezunlarının başvurusuna ilişkin herhangi bir ifadeye yer verilmemesi, diğer şartları taşıyan 2 yıllık yükseköğrenim mezunlarının görevde yükselme sınavına başvurmalarına engel teşkil etmez.

b-) 18.04.1999 tarihinden sonra göreve başlamış olanlar için:

**Genel Yönetmelikte unvanlar itibariyle aranan öğrenim düzeyi şartına sahip olmadan görevde yükselemezler. Genel Yönetmelikte 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevlere atanabilmek için bu koşulu taşımaları gerekir.

**Genel Yönetmelikte unvanlar itibariyle belirlenmiş eğitim şartını değiştirme konusunda kurumların takdir hakkı bulunmamaktadır.

**Atama yapılacak göreve ilişkin hizmet alanında 2 yıl süreli yükseköğrenim yapmış olanların müdür ve daha alt görevlere atanması konusunda, özel yönetmeliklerinde düzenleme yapma yetkisi ilgili kurumların takdirindedir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.