logo yeni

GİB MEMURLARININ UZMANLIK SORUNU MALİYE BAKANINA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

mobbingMaliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığında geçmiş yıllarda yapılan özel sınavlarla çeşitli unvanlardaki personelin gelir uzmanı olarak atanması nedeniyle, benzer sınavların açılmaması nedeniyle mağduriyet yaşayan personelin sorunları Maliye Bakanına soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Sakine ÖZ verdiği soru önergesinde;

-Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerinde tahakkuk, veznedar, tahsildar, icra, evrak kayıt vb. görevlerde çalışan memur kadrosundaki personelin, kurum içinde açılacak sınavla “gelir uzmanlığı”na yükselmeyi beklediğini,

-Son yıllarda açılmayan bu sınavlar sonucunda, bahse konu memur personel ile uygulamada aynı işi yapan, ancak daha yüksek maaş alan birçok gelir uzmanının durumu düşünüldüğünde, “eşit işe eşit ücret” ilkesinin uygulama olanağının kalmadığının iddia edildiğini,

-Vergi dairesinde çalışan birçok memurun, mesai arkadaşlarının gelir uzmanlığına yükselmesine karşın kendileriyle aynı işi yapmaya devam ettiğini, sadece unvanlarının değiştiği için daha yüksek maaş alabildiklerini, uzun süredir kurum içi “gelir uzmanlığı” sınavı açılmadığı için aynı işi yapan diğer memurların mağduriyet yaşadığını, arada oluşan maaş ve özlük hakkı adaletsizliğine bir çözüm getirilmesi gerektiğini ifade ettiklerini

belirterek, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından konuya ilişkin aşağıdaki sorulara cevap verilmesini istedi:

1-Bakanlığınız bünyesinde kurum içi gelir uzmanlığı sınavı neden açılmamaktadır; 2015 yılı içinde böyle bir sınavın açılması öngörülmekte midir?

2-Aynı işi yürütmelerine karşın, kurum içinde vergi memurları ile gelir uzmanları arasında oluşan maaş farkının sebebi nedir?

3-Kurum içinde gelir uzmanlığına yükselmelerine karşın, gelir uzmanlarına neden hala vergi memurlarının yaptığı işin aynısı yaptırılmakta, pozisyonun gereğince işler verilmemektedir?

4-Manisa ilinde, ilçeler bazında vergi memuru ve gelir uzmanı sayısı kaçtır?

5-Yıllar itibariyle açılan kurum içi gelir uzmanlığı sınavı sonunda, Manisa ilinde, ilçeler bazında gelir uzmanlığına yükselen personel sayısı kaçtır?

6-Türkiye’de vergi memuru ve gelir uzmanı sayısı kaçtır; yıllar itibariyle kurum içi gelir uzmanlığı sınavına başvuran aday memur sayısı kaçtır?    

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.