logo yeni

MÜDÜR FİŞLEMELERİ İDDİASI TBMM'DE

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

mulakatMüdür mülakatlarına girecek personele fişleme yapıldığı iddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde verilen önerge ile Bakan Nabi AVCI’ya soruldu.

İstanbul milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilen önergede şu iddia ve sorulara yer verildi:

“Basında yer alan haberlere göre Birecik’te Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı yetkili sendikası Bir-Sen’in okul müdürlüğü için mülakata girecek öğretmenleri “ulusalcı”, “Alevi militan” gibi ifadelerle fişlediği iddia edilmiştir. İddiaya göre Birecik’te çeşitli okullarda görev yapan 64 öğretmenin yer aldığı listede, isimlerin yanında yer alan notlarda öğretmenler için şu ifadelere yer verilmiştir: “Üye değil. Her zamanın adamı. Kesinlikle değerlendirilmemeli. Tutarsız, güvensiz, iki yüzlü, dengesiz ve paracı. Kesinlikle barajın altında kalmalı”, “Üyemiz. Karakterli biri. Kesinlikle değerlendirilmeli”, “Türk Eğitim-Sen üyesi. Aşırı ülkücü biri”, “Kesinlikle değerlendirilmemeli. Alevi militan biri. Barajı aşarsa ilçedeki kız lisesine kesin atanabilir. Her şekilde engellenmesi gereken biri”, “Çok tehlikeli. Kesinlikle değerlendirilmemeli. Paralelin Birecik abisi”, “Türk Eğitim-Sen üyesi. Kesinlikle değerlendirilmemeli. Türk faşisti. Militan biri”, “Ulusalcı, kesinlikle değerlendirilmemeli”, “Hiçbir sendikaya üye değil. Dengesiz, tutarsız ve hiçbir şekilde idarecilik yapamayacak biri.”

Eğitim Bir-Sen Birecik İlçe Temsilcisi … tarafından hazırlandığı iddia edilen listenin, sözlü sınav komisyonuna iletildiği ileri sürülmüştür.

Bu bağlamda;

1- Eğitim-Bir Sen’in Birecik’te okul müdürlüğü için açtığı mülakat öncesinde, mülakat komisyonuna, öğretmenlerin ideolojik görüşleri veya mezheplerine göre fişlendiği doğru mudur?

2- Söz konusu iddialar hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mı?

3- Fişleme listeleriyle yapılan mülakatları iptal edecek misiniz?

4- Okul müdürlerinin ideolojik görüşlerine, etnik veya mezhepsel aidiyetlerine göre belirlenmesi talimatı Bakanlığınız tarafından mı verilmiştir?

5- Birecik dışında, başka il veya ilçelerdeki okul müdürlükleri için düzenlenen mülakatlarda yetkili sendika veya başka birimlerden, seçilecek müdürler konusunda benzer bir fişleme çalışması yapılmış mıdır?

6- Okul müdürlükleri için yazılı sınav yöntemine geçilmesi ve söz konusu sınavların bağımsız bir birim tarafından değerlendirilmesi için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?”

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.