logo yeni

GÖREVDE YÜKSELMEDE PUAN EŞİTLİĞİ OLURSA SIRALAMA NEYE GÖRE YAPILIR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme3Görevde yükselme sınavlarında, atama yapılacağı duyurulan kadro veya pozisyon sayısı kadar personelin belirlenmesi sınav başarı puanına göre olmakla birlikte, sınav başarı puanı eşit olan adaylar arasında ise çeşitli kriterlere göre sıralama belirlenmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak, personelin görevde yükselmesi amacıyla görevde yükselme sınavları yapılmaktadır.

Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılmasında, adayların sınav başarı puanı esas alınmaktadır.

Görevde yükselme sınavı sonrası adayların başarı sıralaması yapılırken, aynı puanda olan adayların bulunması durumunda, sırasıyla aşağıdaki kriterlere öncelik verilmektedir.

Başarı puanı eşit olan adaylardan;

**Hizmet süresi fazla olan, başarı sıralamasında daha üst sırada yer alır.

**Hizmet süreleri eşit ise, daha üst öğrenimi bitirmiş olanlar, başarı sıralamasında daha üst sırada yer alır.

**Hizmet süreleri eşitse ve öğrenim düzeyleri aynıysa, son öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlar, başarı sıralamasında daha üst sırada yer alır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.