logo yeni

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İDDİALARI MECLİSE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme-4Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Haziran ayı içinde yapılan görevde yükselme sınavlarında usulsüzlük yapıldığı iddiaları TBMM’ye taşındı.

Kütahya milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK tarafından hazırlanan ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin CANİKLİ tarafından cevaplandırılması istenen önergede, Gümrük Müdürlüğü, Tasfiye İşletme Müdürlüğü, Kaçak İstihbarat Müdürlüğü, Gümrük Müdür Yardımcılığı ve Bölge Amirliği görevde yükselme sınavları ile ilgili olarak şu iddia ve sorulara yer verildi:

“Bakanlığınız bünyesinde çalıştırılmak üzere 23 Haziran 2014 tarihinde yapılan Gümrük Müdürlüğü, Tasfiye İşletme Müdürlüğü ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğü ile 26 Haziran 2014 tarihinde yapılan Gümrük Müdür Yardımcılığı ve Bölge Amirliği görevde yükselme sınavlarında haksızlık ve usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak;

1.Anılan sınavlara toplam kaç kişi müracaatta bulunmuş ve yapılan sınavlar sonucunda kaç kişi başarılı olarak görevde yükselmiştir?

2.Anılan müdürlük sınavlarının klasik sistemle, diğerlerinin ise test usulüyle yapıldığı, klasik sistemle yapılan sınavlarda adam kayırıldığı iddiaları doğru mudur?

3.Anılan Gümrük Müdürlüğü sınavlarında yazılı sınavı kazandığı ilan edilen 43 kişinin isimlerinin ilk 25’inin başarı puanına göre, diğer 18 kişinin ise alfabetik olarak sıralandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise alfabetik sıralamaya tabi tutulanların yazılı puanları eşit midir?

4.Anılan Gümrük Müdürlüğü sözlü sınav sonuçlarında, yazılı sınavda isimleri alfabetik sıra ile sıralanmış 18 kişiden 14 kişinin sözlü sınavını da kazanması bir tesadüf müdür? Yoksa anılan kişilerin yazılı puanlarının yükseltilerek sözlüde de kazandırıldığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda usulsüzlük yapıldığı iddiaları Bakanlığınızca nasıl değerlendirilmektedir?

5.Anılan görevde yükselme sınavlarında sorulan yazılı sınav sorularıyla ilgili cevap anahtarları hazırlanmış ve kamuoyu ile paylaşılmış mıdır?

6.Görevde yükselme yönetmeliğinde sınav kurulunun tam sayı (5) ile toplanacağı belirtilmiş olmasına rağmen bazı adaylara 2, 3 veya 4 kişilik kurul oluşturulduğu ve kurul üye tam sayısı ile toplanmadan alman kararlarla sınav sonuçlarının açıklandığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda Bakanlığınıza ulaşan itiraz veya şikâyetler nasıl değerlendirilmiştir? Kurul üyelerinin tam sayı ile toplanmadığı iddiaları Bakanlık kamera kayıtları incelenerek cevaplanabilir mi?

7.Görevde yükselme sınav sonuçlarının açıklandığı dönemde bazı sınav kurulu üyelerinin görevlerinin değiştirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise söz konusu görev değişikliklerinin anılan sınavlarla bir ilgisi var mıdır?

8.Görevde yükselme sözlü sınavları Bakanlığınızca kayıt altına alınmış mıdır? Alındı ise sınavlarda usulsüzlük ve kayırma yapıldığı iddiaları, hangi adaya hangi soruların sorulduğu ve adayların hangi cevapları verdiği incelenerek sonuçların yeniden değerlendirmesi yapılabilir mi? Sözlü sınavlar kayıt altına alınmadı ise anılan sınavların iptal edilerek kamera kaydı altında tekrarlanması sağlanabilir mi?

9.Bakanlığınızın anılan konulara ilişkin görüşü nasıldır?”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.