logo yeni

calisanlar2 copy

ÖZ GELİRDEN MAAŞ ALAN PERSONELİN UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINA GİRMESİNE İLİŞKİN MAHKEME KARARI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

adalet11İzmir 5. İdare Mahkemesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğünce ilan edilen unvan değişikliği sınavına katılmak isteyen ve maaşı öz gelirden ödenen personelinin reddedilmesi işlemini iptal etti.

Dava, atama kararnamesinde yeni maaşını öz gelirden aldığını bilmeyen bir personelin, Üniversite tarafından açılan sınava katılma isteğinin reddedilmesi üzerine açılmıştı.

İzmir 5. İdare Mahkemesi unvan değişikliği sınav ilanında belirtilen, "Özel Bütçe dışında (Döner sermaye ve öz gelirden) maaş/aylık alan adayların müracaatlarının kabul edilmeyeceği" şartını Yönetmelik hükümlerini sınırlayıcı nitelikte buldu.

Mahkeme kararında; “anılan Yönetmelik hükümlerince teknisyen kadrosuna atanmak için aranan lise dengi mesleki veya teknik eğitim öğretim veren okullardan mezun olmak şartının … Meslek Lisesi Mobilya Dekorasyon bölümünden mezun olan davacı tarafından taşındığı görüldüğünden, ilanı yapılan sınava başvuru şartı olarak yönetmelik hükümlerini sınırlayıcı yönde ve davacının sınava giriş hakkının engellenmesine esas teşkil edecek şekilde sonuç doğuran işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Her ne kadar davalı idare tarafından öne sürülen, davacının genel bütçe çerçevesinde bir kadroya geçirilmesi ile sınırlı olan kadro sayısında düşüş olacağı iddiasına, uygulamanın davacının yasal hakkının kaybı anlamına geleceği ve kanuni dayanağı bulunmayan bir gerekçe olduğu kanaatine varıldığından itibar edilmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu Karar:

unvan-deg-oz-gelir1unvan-deg-oz-gelir2

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.