logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME SINAVINI İPTAL EDEN MAHKEME KARARINI DANIŞTAY DURDURDU

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

adalet916 Kasım 2011 tarihinde Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavıyla ilgili olarak, sınavda hatalı sorular olduğu gerekçesiyle açılan davada, Ankara 9. İdare Mahkemesi tarafından sınavın iptali yönünde verilen Kararın yürütülmesi Danıştay tarafından durduruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı işbirliğiyle 16.10.2011 tarihinde yapılan Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme (Yazı İsleri Müdürlüğü) Sınavı ve sınav sonucunda yapılan atamalar ile sınavdaki soruların bazılarının iptali istemiyle dava açılmıştı.

Davaya bakan Ankara 9. İdare Mahkemesi, 30.04.2014 tarihli Kararında; sınavdaki 1 sorunun hatalı olması nedeniyle iptaline (A ve B kitapçıklarındaki birer sorunun iptaline), iptal edilen bu soru ve sınav kurulu kararıyla iptal edilen 4 soruyla birlikte sınavda sorulan soruların yüzde beşinden fazlasının hatalı olduğunun anlaşılması nedeniyle sınavın iptaline, ayrıca bu sınav sonucuna göre yapılan tüm atamaların iptaline Karar vermişti.

Konuyu temyiz aşamasında değerlendiren Danıştay 5. Dairesi ise, Ankara 9. İdare Mahkemesinin iptal kararının yürütülmesini durdurdu. Danıştay 5. Dairesi E:2014/40103 sayılı Kararıyla, İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen sorunun hatalı olmadığına; sınavda ve sınav sonucu yapılan atamalarda hukuka aykırılık bulunmadığına; İdare Mahkemesinin iptal kararında ise hukuki isabet bulunmadığına Karar vererek İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararının yürütülmesini durdurdu.

Mahkeme kararı

adalet-gor-yuk-1adalet-gor-yuk-2adalet-gor-yuk-3adalet-gor-yuk-4

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.