logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA İLİŞKİN ŞAİBE İDDİALARI CEVAPLANDIRILDI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme4Sosyal Güvenlik Kurumu personeline yönelik olarak bu yıl yapılan görevde yükselme sınavında çeşitli şaibeler olduğu iddia edilmişti.

SGK görevde yükselme sınavı konusunda basına da yansıyan iddialardan hareketle TBMM’de soru önergesi verilmişti. Milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN tarafından verilen önergede, sınava ilişkin şaibelerden söz edilmiş ve sınavın yeniden yapılıp yapılmayacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına sorulmuştu.

Konuya ilişkin olarak Bakan Faruk ÇELİK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Görevde yükselme sınavındaki şaibe iddiaları, Kurum Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca süratle incelenmiş olup, yapılan inceleme neticesinde sınav sorularının sınavdan önce sızdırıldığına veya bir yerlerde yayınlandığına dair iddia ve şaibelerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı ve herhangi bir usulsüzlüğün bulunmadığı anlaşılmıştır.

Kurumun görevde yükselme sınavı, yapılan protokol neticesinde Gazi Üniversitesi GAZİSEM’e yaptırılmış, sınavla ilgili soru, belge, konu ile alakalı her türlü iş, işlem ve sorumluluk Gazi Üniversitesine ait olup, soru kitapçıklarının ve CD’ nin sınavdan önce Kuruma alınması veya gönderilmesi söz konusu değildir. Sınavı yapacak olan GAZİSEM’in, elinde olan soru kitapçıklarını ve CD’sini kendi iç işleyişi olarak aktarma veya yükleme yapıp yapmadığının tarafımızca bilinmesi mümkün değildir. Sınavdan sonraki bir tarih olan 07/04/2014 günü Kurumca görevlendirilmiş olan personel, GAZİSEM yetkilileri tarafından hazırlanmış olan soru kitapçıklarını ve CD’sini resmi tutanakla teslim almış ve Kurum intranet sayfasında yayınlanmıştır.

Sınav soru kitapçıklarının sınav anında sınava girenlerin huzurunda açıldığı görevlilerimiz tarafından tespit edilmiştir. Sınavla ilgili bilgisayar ortamındaki iş ve işlemler tamamen Gazi Üniversitesinin yetki ve sorumluluğundadır. Kurumla ilgisi bulunmamaktadır.

Söz konusu sınavla ilgili SGK Kurum Başkanlığınca görevlendirilen Başmüfettiş tarafından yapılan inceleme neticesinde, soruların sızdırılması ya da bazıları ile paylaşılması vb. gibi herhangi bir usulsüzlük yapıldığını ispatlamaya yarayacak bir delilin veya usulsüzlük yapıldığını ortaya koyabilecek bir durum tespit edilemediğinden sınavın yeniden yapılmasına gerek görülmemektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.