logo yeni

SAĞLIK BAKANLIĞI GÖREVDE YÜKSELME SINAVI NEDEN AÇMIYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

saglik6Sağlık Bakanlığında görevde yükselme suretiyle atama yapılabilecek görevlere yükselebilmek için sınav yapılmasını bekleyen personel, yaşanan gecikmeden yakınıyor.

Sitemize iletilen ve konunun gündeme getirilmesi isteğini içeren mesajlarda, Sağlık Bakanlığında bazı unvanlar için görevde yükselme sınavı açılmadığı, memur ile VHKİ unvanları için ise son olarak 2 yıl önce sınav yapıldığı, görevde yükselme yönetmeliklerindeki değişikliklerin de etkisiyle görevde yükselme bekleyen personelin sayısının ve beklentilerin arttığı da ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı 2013 yılında sınav yapmayı planlamış

Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personeline yönelik hazırlanan 2013 Yılı Hizmet İçi Eğitim Planında, personelin üst görevlere hazırlanmalarını sağlamak amacıyla 2013 yılı içerisinde 500 Şube Müdürü, 500 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, 500 Memur ve ihtiyaç duyulan diğer branşlar için görevde yükselme eğitimi yapılmasının planlandığı belirtilmiştir.

Öte yandan, Görevde Yükselme Genel Yönetmeliğinde 2013 yılında yapılan değişiklikle görevde yükselme eğitimi kaldırılmış ve şube müdürü kadrosuna atanacaklara sözlü sınav şartı da getirilmişti. Ayrıca, şube müdürleri hakkında sadece sözlü sınav sonucuna göre başarı puanının belirlenmesini içeren düzenlemenin yürütülmesi Danıştay tarafından durdurulmuştu.

Görevde yükselme sınavı en son 2012 yılında yapılmış

Sağlık Bakanlığı, personeline yönelik görevde yükselme sınavını son olarak 01 Eylül 2012 tarihinde yapmıştı.

Yapılan Görevde Yükselme Sınavında “Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni” (VHKİ) unvanında duyurulan 2000 kadro için 5879 aday sınava katılmış ve bunların 4351 aday 70 puan barajını aşarak başarılı olmuştu. Ancak, sadece duyurulan kadro sayısı kadar atama yapılmıştı. Ayrıca, “Memur” unvanında duyurulan 800 kadro için 2021 aday sınava girmiş ve bunlardan 803 aday 70 puan barajını aşarak başarılı olmuştu. Memur unvanı için yapılan sınava itiraz eden üç kişi için, haklarında verilen mahkeme kararlarına istinaden, 8 Mart 2014 tarihinde yeniden görevde yükselme sınavı yapılmıştı.

Değerlendirmemiz

Görevde Yükselme Genel Yönetmeliğinde yer alan şube müdürü ve dengi unvanlara ilişkin bazı hükümlerin yürütülmesinin durdurulmuş olması nedeniyle, kurumların bu unvanlara ilişkin görevde yükselme sınavlarını başarı puanı hesaplama konusunun netleşmesi sonrasında yapmak istemeleri makul karşılanabilecek olsa da, diğer unvanlar için; kurumların hizmet ihtiyaçları ve boş kadro durumları çerçevesinde personelin arasında görevde yükselme konusunda oluşan beklentileri karşılamaya yönelik sınav açmayı geciktirmelerinin, personelin motivasyonu ve kamu hizmetleri üzerinde olumsuz etki yapacağını memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.