logo yeni

3 KURUM GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme2Kamu kurum ve kuruluşlarının, görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin özel yönetmeliklerini genel Yönetmeliğe uygun hale getirmeleri gecikmeli de olsa sürüyor.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte geçtiğimiz yıl içerisinde esaslı bazı değişiklikler yapılmış ve en geç 6 ay içerisinde kurumların özel yönetmeliklerini bu değişikliklere uygun hale getirmelerine hükmedilmişti.

31 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik ile, görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin düzenlemelerde esaslı değişiklikler yapılmış; görevde yükselme eğitimi tümden kaldırılırken, bazı görevlere atanmalarda sözlü sınav uygulaması da getirilmişti. Kurumlara tanınan yönetmelik değişikliği yapma süresi de Şubat 2014 sonu itibariyle dolmuştu.

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin özel yönetmelik değişikliklerini süresi içerisinde az sayıda kurum çıkarırken, süre dolduktan sonra da kurumlar tarafından yönetmelikler çıkarılmaya devam ediyor.

Genel Yönetmelik Hakkındaki Yürütmeyi Durdurma

Geçtiğimiz günlerde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Hakkındaki Genel Yönetmelikte yer alan, müdür düzeyindeki personelin sadece sözlü sınav puanı esas alınarak sıralamasının yapılması hakkındaki maddenin Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuştu. Çıkan yönetmeliklere baktığımızda ise "Başarı puanı, Şube Müdürü ve Müdür kadrolarına atanacaklar için yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması; diğer kadro veya pozisyonlara atanacaklar için yazılı sınav puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir " ifadesine yer verildiğini görmekteyiz. Danıştayın konu hakkında esastan karar vermeden ve genel yönetmelikte farklı bir düzenleme yapılmadan özel yönetmeliklerde bu şekilde düzenleme yapılmasının, kurumlararasında uygulama farkı da yaratacak olması nedeniyle bu yönetmeliklerin yayınlanmasını memurunyeri.com olarak doğru bulmamaktayız. Öte yandan yine de bu düzenlemelerin Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararında işaret ettiği noktayı dikkate alarak yazılı ve sözlü sınav ortalamasını esas almasını da olumlu karşılıyoruz.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan yönetmelikler arasında, 3 kuruma ait görevde yükselme yönetmeliği de yer alıyor:

-Kültür ve Turizm Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

-Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

-Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.