logo yeni

MEB ŞUBE MÜDÜRÜ GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA KİMLER GİRDİ?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevdeyukselme2Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Şube Müdürlüğü görevde yükselme sınavına ilişkin iddialar bitmek bilmiyor.

Şube Müdürlüğü görevde yükselme sınavına girebilmek için aranan şartları taşımadıkları halde sınava giren ve ataması yapılan personelin olduğu iddiaları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Nur SERTER tarafından verilen soru önergesinde; Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme Sınav Kılavuzunda Yazılı Sınav Başvuru Şartlarının,

1 inci maddede “657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68’inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartları taşımak”,

3 üncü maddede ise, “Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya sayman kadrolarında iki; okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; şef kadrosunda dört veya öğretmen kadrosunda beş ya da bu kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak”

şeklinde belirtildiğini ifade ederek,  3 üncü maddedeki koşulları taşımayan Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının sınava başvurdukları ve bunlardan bazılarının sözlü sınavda çok yüksek puanlar verilerek çeşitli il ve ilçelere şube müdürü olarak atandığı, ayrıca 657sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde belirtilen şartları taşımayan eğitim çalışanlarının sınava başvurduğu ve bazılarının çeşitli il ve ilçelere atanma şartlarını taşımamalarına rağmen şube müdürü olarak atandığı bilgilerine ulaşıldığını ileri sürdü.

Milletvekili SERTER, soru önergesinde ayrıca Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68’nci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartları taşımadığı halde kaç kişi sınava başvurmuş, kaçının başvurusu kabul edilmiş, kaçı sınavı kazanmış, kaçı şube müdürü olarak atanmıştır? Şube Müdürü olarak atanan kişilerin isimleri nedir?

2- Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme Yazılı Sınavı Başvuru Şartlarının 3.maddesindeki yeterlilikleri taşımadığı halde, kaç kişi sınava başvurmuş, kaçının başvurusu kabul edilmiş, kaçı sınavı kazanmış, kaçı şube müdürü olarak atanmıştır? Şube Müdürü olarak atanan kişilerin isimleri nedir?

3-Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme Sınavına kaç kişi başvuru yapmış, kaçının başvurusu kabul edilmiş, yazılı sınava kaç kişi girmiştir?

4-Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme Sınavına başvuru yaparak yazılı sınava giren kişilerin isimleri, görevleri, mesleki kıdemleri ve kadro dereceleri nedir?

5-Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme sözlü sınavını kazanan kişilerin isimleri, üye oldukları sendikalar, yazılı ve sözlü sınavdan aldıkları puanlar (kişi bazında ayrı ayrı) nedir?

6-Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme sözlü sınavını kazanarak şube müdürü olarak atanan kişilerin isimleri, nereye atandıkları, üye oldukları sendikalar, yazılı ve sözlü sınavdan aldıkları puanlar (kişi bazında ayrı ayrı) nedir?

7-Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme Sınavı başvuru ve atama kılavuzunda 1709 Şube Müdürlüğünün 1. derece Genel İdare Hizmetleri sınıfı kadrosu olduğu belirtilmesine rağmen bu kadrolara, 657 sayılı kanunun 45 ve 76. Maddelerine aykırı atamaların yapıldığı bilgisi doğru mudur? Usulsüz atanan kişilerin isimleri nedir, nerelerde göreve başlamışlardır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.