logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELME SINAVINI YEDEK KAZANANLAR NASIL ATANIR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme3Kurumlar tarafından yapılan görevde yükselme sınavları sonucunda başarı sırasına göre yedek listede yer alacak olan personel, belli bir süre içerisinde atamalarının yapılmaması durumunda, sınav sonucuna dayalı atama haklarını kaybedeceklerdir.

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik, kurumların ihtiyaç duymaları halinde,  görevde yükselme sınav sonucuna göre yedek liste belirlemelerine imkan vermektedir.

Sınav sonrası başarı sırası

Görevde yükselme suretiyle, ilan edilen boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılmasında, sınav başarı puanı esas alınmaktadır.

**Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara atanacaklar için sözlü sınav puanı başarı sıralamasında esas alınır. Bu durumda başarılı sayılabilmek için yüz üzerinden en az 70 puan alınması gerekir.

**Görevde yükselme kapsamındaki diğer kadro veya pozisyonlara atanacaklar için yazılı sınav puanına göre başarı sırası belirlenir.  Bu durumda başarılı sayılabilmek için, kurumlar tarafından belirlenen ve sınav duyurusunda belirtilen puan ve üzerinde puan alınmış olması gerekir.

Yedek liste belirlenmesi

Görevde yükselme sınavında başarılı olmalarına rağmen, ilan edilen kadro veya pozisyon sayısı nedeniyle ataması yapılamayacak olanlardan, en fazla asıl aday sayısı kadar personel, kurumlarca ihtiyaç duyulması halinde başarı sıralaması listesinde yedek olarak belirlenebilir.

Ancak, kurumların yedek liste belirleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kurumlar yedek liste belirlemezlerse, duyurulan kadro veya pozisyonların boş kalması ya da boşalması durumunda, başarılı olmalarına rağmen asil listede yer alamayanların atama hakkı bulunmamaktadır.

Öte yandan, yedek listede asil listedeki aday sayısından fazla aday belirleme imkanı olmadığından, boşalacak kadro veya pozisyonların yedeklerle karşılanamadığı bir durumun oluşması halinde, başarılı olduğu halde yedek listede de yer alamamış olanların atanması yapılamayacaktır.

Yedek listede olanların hakları

Görevde yükselme sınavı sonucunda, başarı sıralaması bakımından kurumlar tarafından belirlenen yedek listelerde yer alanların, belli sürelerle sınırlı olmak kaydıyla, sınav sonucuna bağlı atama hakları bulunduğunu memurunyeri.com olarak söyleyebiliriz. 

**Duyurulan kadro veya pozisyonlardan;

a-Atanma şartlarını taşımadıkları için sınavların geçersiz sayılması veya bu sebeple atamaların iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi,

b-Emeklilik, ölüm, memurluktan çekilme veya çıkarılma, başka unvanlı kadro veya pozisyonlara ya da başka bir kuruma naklen atanma

sebepleriyle boş kalan veya boşalanlara yedek listeden başarı sırasına göre atama yapılabilir.

**Yedek listedekilerin ataması, başarı sıralamasının ilan edildiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde yapılabilir.  Ancak, 6 ay içerisinde yeniden aynı unvanlı kadro veya pozisyonlar için sınav açılması durumunda, yeni sınav duyurusu tarihinden sonra yedeklerin ataması yapılamaz.

**6 ay içerisinde (6 ay içerisinde sınav yapılması durumunda sınav duyuru tarihine kadar) atanamamış olan yedeklerin, aynı unvanlı kadro veya pozisyonlara atanabilmesi için yeniden görevde yükselme sınavına girmeleri gerekecektir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.