logo yeni

AYLIKSIZ İZİNDEKİ PERSONELİN GÖREVDE YÜKSELMESİ

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselmeAylıksız izin kullanmakta olan memurun, izinli olduğu süre içerisinde kurumu tarafından açılacak görevde yükselme sınavına girmek için başvuruda bulunması mümkündür.

Liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak, personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirleyen “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”de,  kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılacak görevde yükselme sınavlarına “Aylıksız izinde bulunanlar dâhil olmak üzere, ilgili mevzuatı uyarınca verilen izinleri kullanmakta olanların da sınava katılmaları mümkündür.” denilmiştir.

Görevde yükselme sınavı duyurusu ve başvuru

Görevde yükselme suretiyle atama yapılacak kadro veya pozisyonlar yazılı sınavlardan önce duyurulur. İlan edilen kadro veya pozisyonlar için belirlenen başvuru tarihinin son günü itibarıyla aranan nitelikleri taşıyan personel duyuruda belirtilen şekilde başvuruda bulunabilir.

Sınav duyurusunda belirtilen şartları taşımakla birlikte, başvuru tarihinde aylıksız izinde olan personel de sınava başvuruda bulunabilecektir.

Görevde yükselme sınavı sonrası atama

Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınmaktadır.

Atamaları yapıldığı halde geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde göreve başlanmaması sebebiyle boş kalan kadrolara, altı aylık süreyi aşmamak üzere yedekler arasından başarı sıralamasına göre atama yapılması da mümkündür.

Ancak, yasal izinlerini kullanmakta olan personelin, süresi içerisinde göreve başlayamaması durumunda, atandığı kadroya yedeklerden atama yapılması yoluna gidilmemektedir.

Aylıksız izinli personelin yükseldiği göreve başlaması

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "İzin" başlıklı 23'üncü maddesinde; "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler." denilmiş ve çeşitli maddelerinde de, memurlara verilebilecek aylıksız izin hallerinden söz edilmiştir. Aylıksız izin kullanılabilecek haller için tıklayınız…

Bu çerçevede, 657 sayılı Kanun ile tanınan aylıksız izin hakkı kapsamında izin kullandıkları sırada görevde yükselme sınavına giren ve başarılı olan Devlet memurlarının, atanacakları görevlere yasal izinlerinin bitiminde başlamaları gerekeceği değerlendirilmektedir. 

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.