logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İÇİN DUYURULAN KADROYA SINAVSIZ ATAMA YAPILIR MI?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme3Devlet memurları kamu iktisadî teşebbüslerinde görev yapan sözleşmeli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esaslar “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” ile düzenlenmiştir.

Yönetmelikte, görevde yükselme eğitiminin ilanının nasıl yapılacağı ve hangi hususları içereceği de belirtilmiştir.  Buna göre “Görevde yükselme suretiyle atama yapılacak kadro veya pozisyonlar yazılı sınavlardan önce duyurulur. İlan edilen kadro veya pozisyonlar için belirlenen başvuru tarihinin son günü itibarıyla aranan nitelikleri taşıyan personel, başvuru şartlarını taşıdığı farklı unvanlı kadro veya pozisyonlardan sadece biri için duyuruda belirtilen şekilde başvuruda bulunabilir.”

Öte yandan, Yönetmeliğin “Başarı sıralaması” başlıklı 12/B maddesinde ise,  “Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınır.” hükmüne yer vermiştir.

Ayrıca,  görevde yükselme suretiyle atama yapılacak kadrolara sınavsız atanma halleri de Yönetmelik’te düzenlenmiştir. Buna göre;

**Kurumların, aynı unvana veya bu unvanın bulunduğu aynı alt gruptaki diğer unvanlara veya daha alt unvanlara naklen atama yapmaları mümkündür.

**Diğer personel kanunlarına tabi olanların görevde yükselmeye tabi karolara atamaları, ihraz etmiş oldukları unvanlara göre kurumların takdirinde yapılabilmektedir.

**İlk defa açıktan atamalarda, görevde yükselmeye ilişkin hükümler uygulanmamaktadır.

**Görevde yükselme suretiyle atama yapılacak unvanları, ilgili mevzuatı uyarınca kazananların hakları saklıdır.

Bu hükümlerin birlikte değerlendirilmesinden, görevde yükselme suretiyle atama yapılacak kadrolara, görevde yükselme sınavına tabi tutulmaksızın atama yapılmasının belli durumlarda mümkün olduğu görülmekle birlikte, bu tür atamaların görevde yükselme sınavı açılmasına ilişkin duyuruda belirtilen unvana ilişkin kadro sayısında azalmaya sebebiyet vermeyecek şekilde yapılması gerekecektir.

Bu çerçevede, görevde yükselme sınavı açılan ve duyurulan kadro sayısı kadar kişi başarılı olmuş durumda iken, sınava girmiş ve başarılı olmuş kişilerin ataması (duyurulan kadro sayısı kadar) yapılmadan, bu kadrolara sınavsız atama işleminin gerçekleştirilmesinin uygun olmayacağı değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.