logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME BAKIMINDAN ANLAMINI YİTİREN HUSUSLAR

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

mulakatGeçtiğimiz hafta sonu “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”te yapılan geniş çaplı değişiklik, torpili yeniden liyakat ilkesinin önüne geçirdiği ve kamu yönetimini 1999’un da gerisine götürdüğü için oldukça eleştiri almıştı.

Yapılan değişiklikler arasında fazla dikkat çekmeyen bir konu da personel değerlendirme formunun kaldırılması olmuştu.

Eski Yönetmelik bakımından, Personel Değerlendirme Formunun görevde yükselme ve unvan değişikliği açısından temel olarak iki işlevi bulunmaktaydı.

Birinci olarak, görevde yükselme eğitimine alınacak personel sayısının atama yapılacak kadro sayısının 3 katını geçtiği durumlarda, Personel Değerlendirme Formundaki kriterlere göre yapılan puanlama sonucuna göre puanı yüksek olanlar tercih ediliydu.

İkinci olarak da, sınav sonucu başarılı olanlar arasında puan eşitliği olması durumunda, yine objektif bir değerlendirme ölçütü olarak Personel Değerlendirme Formu kullanılıyordu.

Personel Değerlendirme Formunda Devlet memuruna artı puan kazandıran hususlar; öğrenim durumu, kamuda geçen hizmet süresi, ödül ya da takdirname alması, yabancı dil seviyesi, disiplin cezası alıp almadığı hususlarıydı.

Yapılan değişiklikler sonrasında, görevde yükselmede; memurlar arasında kısmen de olsa objektif bir değerlendirmeye imkan veren söz konusu hususlar devre dışı bırakılarak, hükümet yanlısı sendika üyesi olmak ve siyasi tanıdık bulabilmek öncelikli hale getirilmiştir.

Sonuç itibariye, memurunyeri.com olarak, liyakat ilkesine önemli zararlar vereceğini düşündüğümüz bu Yönetmelik değişiklikle birlikte, Devlet memurlarının tecrübesini artırması, ödül ya da takdirname alması, yabancı dil seviyesini geliştirmesi gibi hususların görevde yükselmesinde herhangi bir öneminin kalmadığını söyleyebiliriz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.