logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARI SONRASI ATAMALARDA SORUNLAR YAŞANABİLİR

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselme6Görevde yükselme uygulamalarına ilişkin düzenlemelerde yapılan son değişiklikler, 14 yıldan beridir kurulmaya çalışılan sistemden vazgeçilmesi niyetinde olunduğunu gösteriyor.

Görevde yükselme düşüncesi olan alt düzey unvanlardaki personelin hedeflerinin başında gelen şube müdürü ve müdür kadrolarına atanacakların sözlü sınavla belirlenecek olması ve bu şekilde yapılacak seçimde kayırmacılığın kaçınılmazlığı; görevde yükselme eğitiminin kaldırılması; görevde yükselme sınavının ilgili kurumlar tarafından yapılmasına imkan tanınması gibi düzenlemeler, görevde yükselme sınavına umut bağlayan kamu çalışanlarında hayal kırıklığı yarattı.

Görevde yükselmeye torpil karıştıran değişiklikle ilgili haberimizi inceleyebilirsiniz. 

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’te yapılan değişikliklerden, özellikle Görevde Yükselme Sınavları sonrasına ilişkin olanların, kamu çalışanlarının aleyhine olacağını düşünmekteyiz. 

Görevde yükselme sınavı sonrası uygulamalara ilişkin olarak, Yönetmeliğin eski ve yeni halinde yer alan hükümleri memurunyeri.com olarak karşılaştırdığımızda şu tabloya ulaştık.

Düzenleme konusu

Eski Hali

Yeni Hali

Değerlendirmemiz

Sınavdan sonra atanma süresi

Yazılı sınav sonucuna göre, üç ay içinde başarı sıralamasına göre duyurulan boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılır.

Yazılı sınav (şube müdürü ve müdür için sözlü sınav) sonucuna göre, başarı sıralaması listesinin kesinleşmesini müteakip başarı puanlarına göre atama yapılır.

Eski düzenlemede sınav sonucu üzerine 3 ay içerisinde atama yapılması zorunluydu.

Yeni düzenlemede,  atama süresi belirsiz şekilde ifade edilmiş.

Sınavı kazanacak memuru, atanma konusunda belirsiz bir süre bekliyor.

 

Yedek belirleme

Sınav sonucunda başarılı olanlara ilişkin yedek liste belirlenmiyor.

Sınavda başarılı olup kadro yetersizliği sebebiyle atanamayan personelden, en fazla asıl aday sayısı kadar personel, kurumlarca ihtiyaç duyulması halinde başarı sırasına göre yedek olarak belirlenebilecek

Eski düzenlemede yedek liste belirlenmemekle birlikte, başarılı olup atanamayanların (2 yılı geçmemek üzere) yapılacak yeni sınava kadar   boşalacak kadrolara atanabilmesi mümkün olabilmekteydi.

Yeni düzenlemede ise (6 ayı geçmemek üzere) yapılacak yeni sınava kadar boşalacak kadrolara atanabilmek, yedek liste belirlenmiş olması halinde mümkün olacak. Yedek listeyi ise kurumlar isterlerse belirleyecek.

Yedek liste olmamakla birlikte, eski düzenlemede başarılı olan tüm adaylar, kadro boşalması halinde atanma şansına sahipken, yeni düzenlemede yedek liste belirlense dahi en fazla asil aday sayısı kadar belirlenebilecek. Boşalacak kadroların yedeklerle karşılanamaması halinde diğer adaylar atanma şansı yakalayamayacak.

 

Puan eşitliği halinde atama

Puanların eşit olması hâlinde, Personel Değerlendirme Formu düzenlenmek suretiyle, toplam puanı en yüksek olandan başlamak üzere atama yapılmaktaydı.

Sınav sonucu üzerine yapılacak atamalarda puan eşitliği durumunda sıralamanın nasıl yapılacağı belirlenmemiştir.

Eski düzenlemede, yazılı sınav sonucunda kadro sayısı kadar yapılacak atamada son sırada bulunanların puanlarının eşit olması halinde, başarı sırası belli kriterlere göre belirlenmekteydi.

Yeni düzenlemede, yazılı sınav sonucunda (şube müdürü ve müdür için sözlü sınav) puan eşitliği olması durumunda sıralamanın nasıl olacağı düzenlenmemiştir.

Sınavda başarılı olup, duyurulan kadroda son atanacaklar arasında puan eşitliği olması halinde kimin nasıl tercih edileceği belli olmadığı gibi, puan eşitliğinde yedek liste sıralamasının yapılmasında karışıklıklar olabilecek.

   

Boşalacak kadrolara atama

Duyurulan kadrolardan, çeşitli sebeplerle boş kalan veya boşalanlara, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı tarihinden itibaren iki yıllık süreyi aşmamak üzere aynı unvanlı kadro veya pozisyonlar için yapılacak müteakip sınava kadar, sınavı kazandıkları hâlde kadro yetersizliği nedeniyle ataması yapılamayan personelin başarı sırasına göre atamaları yapılabilir.

Duyurulan kadroardan, çeşitli sebeplerle boş kalan veya boşalanlara, başarı sıralamasının ilan edildiği tarihten itibaren altı aylık süreyi aşmamak üzere aynı unvanlı kadro veya pozisyonlar için yapılacak müteakip sınav duyurusuna kadar, kurumlarca belirlenmiş olması halinde yedekler arasından başarı sıralamasına göre atama yapılabilir.

Eski düzenlemede, sınav tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde açılacak yeni bir sınava kadar geçecek sürede boşalacak kadrolara, sınavda başarılı olanlar arasından atama yapılabilmekteydi.

Yeni düzenlemede, başarı sıralamasının ilanından sonra 6 ay içerisinde açılacak yeni sınava kadar boşalacak kadrolara başarı sırasına göre sadece yedek liste belirlenmiş olması halinde atama mümkün olabilecek.

Yedek liste belirlenmezse, kadrolarda boşalma olsa bile, başarılı olup atanamayanların ataması yapılmayacak. Ayrıca, bu şekilde atanma imkanının 2 yıla kadar uzaması imkanı varken, artık 6 ay geçtikten sonra atama yapılmayacak. 

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.