logo yeni

HANGİ GÖREVE ATANMADA HANGİ EĞİTİM SEVİYESİ ARANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde-yukselmeDevlet memuriyetine ilişkin bazı kadro unvanlarına atanmada aranacak öğrenim şartı konusunda, eğitim düzeyinin en az bulunması gereken seviyenin belirlendiği durumlar da vardır.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik ve kurumların özel yönetmeliklerinde, hangi görevler için hangi eğitim düzeyinin aranacağı düzenlenmektedir.

Bazı görevlere atanmada aranan öğrenim düzeyleri

En az 4 yıl süreli yüksek öğrenim şartı aranan görevler:

*Müdür,

*Şube Müdürü,

*Araştırmacı,

*Eğitim Uzmanı,

*Uzman,

*Müdür Yardımcısı,

*Çözümleyici,

*Yukarıda belirtilen görevler ile aynı ve daha üst düzeydeki görevler.

En az 2 yıl süreli yüksek öğrenim şartı aranan görevler:

*Programcı,

*Şef,

*Amir,

*Yukarıda belirtilen görevler ile aynı düzeydeki görevler.

En az orta öğrenim şartı aranan görevler:

*Memur,

*Muhasebeci,

*Bilgisayar İşletmeni,

*Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni,

*Şoför,

*Yukarıda belirtilen görevler ile aynı düzeydeki görevler.

Daha alt öğrenim düzeyinin aranabileceği haller

**18.04.1999 tarihinde görevde bulunan ve aynı tarih itibarıyla iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanların “Müdür, Şube Müdürü, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı, Çözümleyici ve bu düzeyde bulunan görevler ile daha üstü görevlere”  atanabilirler. (Bir meslek unvanını kazanmak için gerekli eğitimin alınması gereken haller hariç. Örnek:Başmühendis)

**Kurumların özel yönetmelikleriyle, 18.04.1999 tarihinde görevde bulunan personeli bakımından, görevlere atanmada aranan en alt öğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi belirlenebilir.

**Kurumların özel yönetmelikleriyle, sadece hizmet alanına ilişkin olarak iki yıllık yüksek öğrenim görenlerin müdür ve daha alt görevlere, orta öğrenim üzerine kurumlarınca açılan en az iki yıl süreli mesleki kursları bitirenlerin ise müdür yardımcısı ve daha alt görevlere atanması sağlanabilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.