logo yeni

GÖREVDE YÜKSELMELERDE İLGİLİ KURUMDA ÇALIŞMA ŞARTI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevdeyukselme1Devlet memurlarının görevde yükselme mahiyetindeki atamalarının yapılabilmesi için, belirlenecek süreler kadar bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olunması şarttır.

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte; liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak, personelin görevde yükselmesine ilişkin usul ve esaslar belirlemiştir.

Hizmet süresine ilişkin düzenleme

Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde de “Hizmet süresi” hususu düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre; Devlet memurlarının görevde yükselme mahiyetindeki atamalarının yapılabilmesi için kurumların çıkaracakları görevde yükselme yönetmeliğinde belirtilen süre kadar bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olması gerekmekle birlikte, hizmet süresinin en az iki yılının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması şarttır.

Hizmetin en az 2 yılının bulunulan kurumda olması şartı arandığından, kurumlara özel düzenlemeleriyle bu süreyi artırma imkanı da verilmiştir. Bu çerçevede kurumlar, en az iki yıl olmak üzere farklı süre şartları da getirebilmektedirler.

Kurumda 2 yıl hizmet süresi şartı aranmayan durumlar

**Yeni kurulan kurum ve kuruluşlarda,

**Görevde yükselmeyle ilgili ilanlara başvurunun olmadığı hallerde

atamanın yapılacağı kurumda en az iki yıl çalışmış olma şartı aranmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.