logo yeni

KURUMLAR NEDEN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI AÇMIYORLAR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevdeyukselme7Kamu kurum ve kuruluşlarının 2013 yılı ilk çeyreğinden sonra görevde yükselme sınavı açmaktan kaçındıkları, sınav ihtiyaçlarını erteledikleri görülüyor.

Kamu personeli açısından önemli bir motivasyon aracı olabilen ve 657 sayılı Kanunun üzerine inşa edildiği liyakat ilkesinin gereği olan görevde yükselme sisteminden çatırdılar gelmeye başladı.

Görevde yükselmenin gelişimi

Kurum ve kuruluşlar 1999 yılında çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” öncesinde görevde yükselecek personeli çoğunlukla torpil, iktidara yakınlık, siyasilerle akrabalık, bürokratlarla yakınlık gibi ölçütleri kullanarak seçiyorlardı. Görevde Yükselme Genel Yönetmeliği, bürokrasimizde devrim gibi bir karara imza atarak, memur için objektif esaslara göre terfi etmenin önünü açmış ve yaklaşık bu 15 yıllık süreçte görevde yükselme sınavına katılarak atanma imkanı kazanan kamu personeli kimseye minnet etmeden kendi bilgi ve becerisiyle atanma imkanına kavuşmuştu.

Ancak kurum ve kuruluşlar, zamanla görevde yükselme yönetmeliğinde delikler açarak, gümrük müdürü, sosyal güvenlik merkezi müdürü, gençlik merkezi müdürü, yurt müdürü, eğitim uzmanı gibi bazı kadroların yönetmelik kapsamına çıkartılmasını sağlamış ve sistem giderek bozulmaya yüz tutmuştu.

Yönetmelikte değişiklik yapılacak mı?

Devlet Personel Başkanlığının bu yıl içinde torpile ve kayırmacılığı izin vermeyen, Görevde Yükselme Genel Yönetmeliğinde köklü değişiklikler yapma hazırlığı içinde olduğunu memurunyeri.com olarak yaptığımız haberlerle duyurmuştuk.

Aslında yönetmelikte yapılacak diğer değişiklikler bir yana, temel olarak amaçlanan değişikliğin tüm görevde yükselme sınavlarına sözlü sınav uygulamasının getirilmesi olduğunu düşünüyoruz. Her ne kadar sözlü sınav uygulamasını isteyen kurum ve kuruluşlar gerekçe olarak yazılı sınavın tek başına yönetici seçmede yeterli olmadığını öne sürseler de, ülkemizde sözlü sınav uygulamasının halen memuriyete ilk girişte bazı mesleklerde uygulandığı üzere torpilin ve kayırmacılığın devreye girdiği bir süreç olacağı kesin olarak söylenebilir.

Ertelemelerin sebebi yönetmelik değişikliği

Genel yönetmelikte bu yönde bir değişiklik hazırlığı olduğunu öğrenen bazı kamu kurum ve kuruluşların, ne yazık ki görevde yükselme sınavı hazırlıklarını erteleyerek, değişiklik çalışmalarının devam ettiği yeni yönetmeliği beklediklerini görüyoruz.

Yaklaşık 15 yıldır bazı eksikleri olmasına rağmen başarıyla uygulanan görevde yükselme sistemi, umarız sözlü sınavın devreye alınmasıyla yeniden kayırmacılığın ve torpilin esiri haline gelmez.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

 memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.