logo yeni

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA NASIL ŞUBE MÜDÜRÜ OLUNUR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

soru isareti6Milli Eğitim Bakanlığında çok uzun süredir açılmayan şube müdürlüğü sınavına değinerek, Bakanlığın atama yapmak için hülle yolunu kullandığı ve ayrımcılık yaptığı iddialarını içeren soru önergesi Türkiye Büyük Millet Melis’ine sunuldu.

Antalya milletvekili Doç. Dr. Mehmet GÜNAL tarafından hazırlanan önergede yer verilen iddialar ve bu iddialara ilişkin sorular:

Sendikaya bakılarak vekalet

Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatına bağlı 3023 Şube Müdürlüğü kadrosu bulunmaktadır. Bunlardan 1140’ı dolu 1883’ü de boş durumdadır. Bu boş kadrolara 2006 yılından beri kadrolu atama yapılmamakta geçici görevlendirme ve vekaleten atamalarla idare edilmektedir. Geçici görevlendirme yapılırken de liyakate ve kariyere bakılmaksızın atanacak kişinin siyasi görüşüne ve bağlı olduğu sendikaya bakılarak geçici görevlendirmeler yapılmaktadır.

Kriter yok

Bunun yanında MEB 2012/44 nolu geçici görevlendirme/atama konulu genelgeyi, 11 gün yürürlükte kaldıktan sonra 2012/46 nolu genelge ile iptal etmiştir. Bundan sonra II Milli Eğitim Müdürlüklerine tahsis edilen Şube Müdürlüğü kadrolarına geçici görevlendirmelerin nasıl yapılacağı ve kriterlerinin nasıl olacağı hala belirsizliğini korumaktadır.

Hülle yoluyla atama

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla atama yapılması gereken Şube Müdürlüklerine, yeni bir atama yöntemi geliştirmiştir. Şube Müdürlüklerine atamak istedikleri kişileri önce, sınavsız atama kapsamındaki ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine kadrolu olarak atamaları yapmakta, daha sonra da kadrolu atadıkları ilçe Milli Eğitim Müdürlerini bir alt görev olan Şube Müdürlüklerine asaleten atayarak sınavsız bir Şekilde Şube Müdürlüklerine kadrolu atamalar yapılmaktadır. Bu Şekilde hülle yoluyla ilk atamalar Nevşehir ilinde yapılmıştır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yerini bulan kariyer ve liyakat ilkeleri hiçe sayılarak kanunun 76.maddesine göre idarenin takdir yetkisiyle atamalar yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı 76.maddeye dayalı olarak, hiçbir objektif kriter ve sınav olmaksızın atamasını yaptığı İlçe Milli Eğitim müdürlerini Görevde Yükselme Sınavına tabi kadro olan Şube Müdürlüğü kadrolarına asaleten atama yapmaktadır.

Bu bilgilere göre:

"1- Milli Eğitim Bakanlığı boşta olan “Şube Müdürü” kadrolarını nasıl doldurmaktadır?

2- Geçici görevlendirmelerde herhangi bir duyuru yapılmamaktadır. Ayrıca liyakat ve kariyerde dikkate alınmamaktadır. Buna göre geçici görevlendirmeler hangi esaslara göre yapılmaktadır?

3- “Şube Müdürü” görevlendirilmesi yapılan Öğretmenlerin kaç tanesi Eğitim Bir-Sen’e, kaç tanesi diğer sendikalara üyedir?

4- Herhangi bir okulda öğretmen olarak çalışan ve sınav kazanamayan bir kişiyi, sınav kazanarak Şube Müdürlüğü ve Okul Müdürlüğü yapan bir kişinin üstüne Şube Müdürü veya ilçe Milli Eğitim Müdürü olarak geçici görevle görevlendirilmesini adil buluyor musunuz?

5- 76. Maddeye göre kaç tane ilçe Milli Eğitim Müdürü ataması yapılmıştır? Bunlardan kaç tanesinin daha sonradan bir alt görev olan Şube Müdürlüğüne ataması asaleten yapılmıştır?

6- 76. Maddeye göre ataması yapılan ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin atamaları yapılmadan önce üye oldukları sendikalara göre sayısal dağılımı nedir?

7- Sınava dayalı görevde yükselme yönetmeliğini ne zaman çıkaracaksınız? Bu görevlere kadrolu atamaları ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.