logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME “TORPİL” AĞIRLIKLI OLACAK

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevdeyukselme8Halen uygulanmakta olan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, görevde yükselmelerde kayırmacılığı kısmen de olsa engellemekte ve personelin atamalar konusunda duyduğu şüpheleri azaltmaktadır. Bu şüphelerin de ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılması beklenirken, görevde yükselmeleri tümüyle şüpheli hale getirecek düzenlemelerin hazırlığı yapılıyor.

Kamu personelinin özlük haklarına ilişkin “reform” çalışmaları her gün ayrı bir müjde şeklinde duyurulurken, görevde yükselme düzenlemelerine ilişkin değişiklik çalışmalarına başlanılmıştı.

Nisan ayı içerisinde “Görevde yükselme sınavının şekli değişiyor” başlığı ile burada yer verdiğimiz haberde konuyu ilk gündeme getiren Site olmuştuk. Haberimizde, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları tarafından yürütülen ve tamamlanma aşamasında olan görevde yükselme genel Yönetmeliği değişikliği çalışmaları arasında, görevde yükselme ve unvan değişikliği yazılı sınavları sonrasında ayrıca bir de sözlü sınav yapılması da yer alıyor.” demiştik. Sözünü ettiğimiz çalışmanın ayrıntıları netleşmeye başladı.

Yapılması düşünülen değişikliklerden bazıları

-Görevde yükselme sınavının merkezi olarak yapılması ve bu sınavdan sonra ise kurum tarafından sözlü sınav yapılması planlanıyor.

Düzenlemenin bu şekilde gerçekleşmesi halinde, tamamen sübjektif değerlendirmeler içerecek olan sözlü sınav sonucunda, sınav komisyonu kimi isterse o kişi görevde yükselmiş olacak. Personel, merkezi sınavda birinci sırada başarılı olmuş olsa dahi, sözlü sınav sonucunda başarılı sayılmayıp atanamayabilecek.

-Memur, VHKİ, Bilgisayar İşletmeni gibi kadrolara atamalarda görevde yükselme sınavının kaldırılması düşünülüyor.

Bu şekilde bir düzenleme, yardımcı hizmetler sınıfı personelinin memur kadrolarına atanmasında keyfi hareket edilmesi ve “torpil” bulamayan personelin atanamaması sonucunu da doğurabilecektir.

-Görevde yükselme eğitiminin, sınavlardan sonra ve sadece ataması yapılacaklara yönelik olması planlanıyor.

Bu düzenleme ilk bakışta olumlu gibi görünse de, haksız ve eşit olmayan durumlar yaratacak türdendir. Zira, görevde yükselme sınavına alınacak kişilerin tamamının aynı işyerinde, aynı birimde, aynı çalışmaları yapmış olması mümkün olamayacağından, aynı bilgilere sahip olmaları söz konusu olmayacaktır. Görevde yükselme eğitiminin önceden verilmesi, sınava girecek personele aynı bilgilerin aktarılması ve personelin tamamının sınav konularına ilişkin eşit bilgilendirilmelerini sağlamaktadır.

Başarılı olan ve hak eden değil, tercih edilen personel yükselecek

Görevde yükselmelerde, mevcut düzenlemelerden kaynaklanan “eşit olmayan, kayırmacılığa imkan veren, üzerinde şüphe oluşabilen ve benzeri” hususları ortadan kaldırma yerine, bu endişeleri çok daha fazla artıran tarzda düzenlemeler yapılmak istenmesi, kurumlara ve uygulamalara duyulan güveni de sarsacaktır.

Sözlü sınav değerlendirmelerinde, en objektif sınav komisyonu üyelerinin bile kişisel duygu ve düşüncelerinin puanlara yansımasının önüne geçilmesinin mümkün görünmemesi nedeniyle, sınavı hakkıyla kazanacaklara bile, “torpille kazandı” gözüyle bakılmasının önüne geçilemeyecektir.

Atamalarda daha çok eşitlik, daha çok objektiflik, daha az kayırmacılık, daha az şüphe yaratılması gerekirken, tersi yönde sonuçlar doğurması kaçınılmaz olan düzenlemelere gidilmemesi konusunda ilgililerin duyarlı davranması gerektiğini düşünmekteyiz.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.