logo yeni

POLİSLERİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA İLİŞKİN USULSÜZLÜK İDDİASI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevdeyukselme4Polis memurlarının görevde yükselme suretiyle “Komiser Yardımcısı” kadrolarına atanmaları amacıyla yapılan sınavlarda, sınav sorularının hazırlanmasına ve sınavın yapılış şekline ilişkin usulsüzlükler olduğu iddiaları Meclis gündemine taşındı.

Milletvekili Celal DİNÇER tarafından soru önergesine konu edilen bu iddialar, sınavı yapan birimin bağlı olduğu Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya soruldu.

“İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan polis memurlarının görevde yükselme sınavları (Komiser Yardımcılığı) Bakanlığınız Ölçme ve Değerlendirme birimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak sınavlara katılanlar tarafından gerek sınav sorularının hazırlanması gerekse sınavın yapılış şekli hakkında birçok usulsüzlük iddiaları dile getirilmektedir.” diyen Milletvekili DİNÇER, şu sorulara cevap verilmesini istedi:

“Belge ve tutanaklara dayalı bu iddialarla ilgili olarak;

1. Emniyet personelinin görevde yükselme sınavlarında her salonda sınava girecek öğrenci sayısı kadar hazırlanması ve sınav esnasında tutanak tutularak açılması gereken soru kitapçıkları neden henüz adaylar salona alınmadan sıra üstüne bırakılmaktadır? Komiser Yardımcılığı için 2013 yılında yapılan sınavına Erzurum Cumhuriyet Anadolu Lisesinin 11, 16 ve 17. salonunda katılanlara dağıtılan soru kitapçıklarının eksik olmasının sebebi nedir? Bu konuda adaylar tarafından düzenlenen tutanaklara istinaden bilgi edinme yoluyla yapılan başvurulara önce “inceleme yapılmaktadır” bilahare “böyle bir olay vuku bulmamıştır” şeklinde ve cevap verilmesi ne anlama gelmektedir? Eksik olan soru kitapçıkları hangi amaçla kullanılmıştır? Bu konuda bir soruşturma yaptırmayı düşünüyormuşsunuz?

2. Sınavlarda sorulan 100 sorudan 80 adedinin İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerce 20 adedinin Bakanlığınızca hazırlandığı ancak sınavı kazananların çoğunluğunun ilk 80 soruyu bilenlerden oluştuğu, bu soruların cevaplarının daha önce adaylara sızdırıldığı, kazanan adaylardan bir kısmının soyadlarının aynı olduğu, hatalı sorular dahil aynı şıkların işaretlendiği iddiaları hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

3. Sınava girişlerde “sınav giriş belgesi” yerine aradan geçen süre nedeniyle yıpranan, üzerinde bulunan fotoğraf net olmayan ve bilgilerin silik olduğu polis kimlik kartlarının kullanılması doğru mudur? Bu kimliklerle adayların yerine başka kişilerin girmesi mümkün olmasına rağmen neden gereken tedbirler alınmamış, sınava giriş belgesi düzenlenmemiştir?

4. Bakanlığınızca yapılan sınavda yaşandığı iddia edilen bu olayların sınava gölge düşürdüğü, kuruma olan güveni azalttığı gerçeğinden hareketle bu konuda yeni düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.