logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİ DEĞİŞECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Devlet Personel Başkanı (DPB) Mehmet Ali Kumbuzoğlu'nu ziyaret etti.

Memiş, ziyaret esnasında Kumbuzoğlu'ndan sağlık çalışanlarının mağduriyetine sebep olan 'Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik' ile ilgili bilgi aldı.

Kumbuzoğlu, "Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda en önemli paydaşlarımız yetkili sendikalardır. Bundan sonra da sizlerle sürekli istişare halinde olacağız." dedi. Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni (VHKİ) kadrosuna atanabilmek için yapılan sınavdan 70 ve üzeri puan alarak başarılı olan ancak atamaları yapılmayan 2 bin 351 kişinin büyük bir mağduriyet yaşadığını hatırlatan aktaran Memiş, "Görevde yükselme çerçeve yönetmeliği değiştirilerek mağdur olan çalışanlarımızın bir an önce VHKİ kadrolarına atanmaları gerekmektedir." diye konuştu.

DPB'den yönetmelik değişikliğini bir an önce gerçekleştirmelerini beklediklerini belirten Memiş, "Yapılacak değişiklikle duyurulan boş kadro veya pozisyon sınırlaması kaldırılmalı ve bundan sonra yaşanması muhtemel mağduriyetlerin de önüne geçilmelidir." ifadesini kullandı. Memiş'in talepleri üzerine, DPB'nin de çalışanların mağduriyetlerini gidermeyi arzuladığını ifade eden Kumbuzoğlu, sağlık ve sosyal hizmet alanının yetkili sendikası olan Sağlık-Sen'le istişare ederek yönetmelik değişikliği taslağını hazırlayacaklarını söyledi. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişikliğe gidilerek iş güvenliğine halel getirileceği söylentilerinin çalışanları huzursuz ettiğini de ifade eden Memiş, "İş güvencesinin tartışmaya açılmasına izin vermeyiz." dedi. Kumbuzoğlu da söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, en önemli paydaşlarını karşılarına alarak kimsenin iş güvencesiyle oynamayacaklarını vurguladı.

Memurunyeri.com olarak Kamu Personeli Danışma Kurulunun gündeminde olan konular için yaptığımız buradaki analiz haberde bu konunun gereçekleşme ihtimalini yüksek gördüğümüzü belirtmiştik.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.