logo yeni

BAŞÖĞRETMENLİK SINAVI TEKRAR AÇILACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesi gereğince uzman öğretmen ve başöğretmen olma hakkının yıllardır kullanılamaması hususu, Bolu milletvekili Tanju ÖZCAN tarafından Meclis’e taşındı.

Özcan Nabi AVCI’ya yönelttiği soru önergesinde, “Anayasa Mahkemesinin 2009 yılında Resmi Gazetede yayınlanan kararı ile 5204 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Devlet Memuru Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 1. Maddesi ile 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. Maddesinin 6. Fıkrası iptal edildiğini, bu kararın ardından uzman/başöğretmen kontenjanına takılan binlerce kişinin bireysel davalar yoluyla haklarını elde ettiklerini, dolayısıyla Kanunda uzman/başöğretmen sınavı için; “Sınav yılda bir defa olmak üzere ÖSYM’ce yapılır” denildiğini belirterek şu soruları yöneltmiştir:

“Soru 1- Kanunda sınav yılda bir defa ÖSYM’ce yapılır denmesine rağmen 2005 yılında yapılan ilk sınavdan bu yana sınav yapılmamasının sebebi nedir?

Soru 2- 2005 yılında yapılan sınavda uzman/başöğretmen hakkını kazananlar ile başka sınav yapılmamasından dolayı aynı görevi eşit koşullarda yapan öğretmenler arasındaki gelir farklılığının giderilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Soru 3- Kanundan doğan hakları olan sınava giren hakları elinden alınan öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda yeni bir sınav tarihi belirlenmesi için Bakanlığınız bünyesinde bir çalışma yapılmakta mıdır?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.