logo yeni

SINAVA KATILAMAYAN MEMURA EK SINAV İMKANI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Sınava katılma koşullarını taşıyan ve sınava girmek için üzerine düşen görevleri yerine getiren, ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle sınava katılamayan kişiye ek sınav hakkı tanınması hukuka uygun bulunmadı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 18.02.2012 tarihinde yapılan Gelir Uzmanlığı Özel Sınavına katılma koşullarını taşıyan personelden bazıları, çeşitli sebeplerle sınava katılamamıştı. Bu personelden bazıları yoğun kar yağışı ve hava muhalefeti nedeniyle karayollarının ulaşıma kapanması sonucu sınava katılamamıştı.

Sınava katılamayanların ek sınav talebi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygun bulunmamıştı.  Türk Büro-Sen’in mağdur olan personelin durumunun düzeltilmesi için çeşitli girişimlerde bulunması ve herhangi bir sonuç alamaması üzerine, bir üyesi adına açmış olduğu davada, sınava katılamayan personele ek sınav imkanı tanınması yönünde karar verildi.

Ankara 16. İdare Mahkemesinde görülen davada, Mahkeme; “davacının, 18.02.2012 tarihinde yapılacak olan Gelir Uzmanlığı Özel Sınavına katılmak için üzerine düşen görevleri yaptığı, sınavın bir gün öncesinden yola çıktığı, ancak kendi elinde olmayan ve sadece doğal şartlar sebebiyle oluşan zorlayıcı sebeplerden dolayı anılan sınava katılamadığı, bu nedenle bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak olan ve davacının kariyerinde önemli fırsat olabilecek söz konusu sınav için davacıya ek bir sınav hakkı verilmesinin hakkaniyete uygun olacağı sonucuna varıldığından dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir” değerlendirmesinde bulunarak, Gelir Uzmanlığı Özel Sınavına giremeyen personele ek sınav hakkı tanınmamasına ilişkin işlemin iptaline karar verdi.

Ankara 16. İdare Mahkemesinin söz konusu Kararı:

gib1

 

gib2

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.