logo yeni

calisanlar2 copy

“HAK EDEN DEĞİL, HAK DİLENEN OKUL YÖNETİCİSİ OLUR”

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Okullardaki yöneticilerinin, her görev için mülakatla belirlenecek 3 aday arasından vali tarafından seçilmek suretiyle atanmasının sağlanmasına yönelik açıklamalar üzerine, bu şekildeki düzenlemelere olumlu bakmayanlar da tepkilerini ortaya koyuyor.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen, okullardaki yönetici atamalarında mülakata ve üç kişi arasından bir kişinin valiler tarafından seçilerek atanmasına karşı olduklarına belirterek, atamaların yazılı sınav sonuçlarına göre yapılmasını istedi.

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, okul yöneticilik sınavını kazanan adayların sabırsızlıkla atamalarının yapılmasını bekledikleri belirtilerek, Mevcut Yönetici Atama Yönetmeliğine göre sınava dayalı atamaların Ocak-Şubat aylarında yapılması gerekirken halen bu atamaların yapılmadığı hatırlatıldı.

Atamalar konusunda duyuruya çıkan illerin, duyurularının geri çektirildiğinin belirtildiği açıklamada, "Bu konuda sorumluluk makamında olan kişi, İnsan Kaynakları Genel Müdürü'dür. Ancak Genel Müdürün sorumluluk makamında olmasına karşın, sorumsuzca davranması ve yönetici adaylarını belirsizliğe mahkûm etmesi eğitimcilerin tüm huzurunu kaçırmıştır. Yöneticilik sınavlarını kazanmış ve atamalarının yapılmasını bekleyen eğitimciler şu anda kendilerini neyin beklediğini bilmemektedir" denildi.

Açıklamada, yaşanan belirsizliğin ortadan kaldırılması ve sınava dayalı yönetici atamalarının takvim çerçevesinde yapılması için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün bir an önce illere bilgi vererek harekete geçmesi gerektiği de belirtilerek, gelişme olmaması durumunda, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak hakkında suç duyurusunda bulunulacağı da kaydedildi.

Torpile müsamaha gösterilmemeli

Okul müdürlüğü için yapılacak atamalarda sözlü sınav düzenlemesine gidileceği yönünde açıklamalar bulunduğunun hatırlatıldığı açıklamada, "Mülakat uygulaması ve mülki idare amirlerine inisiyatif verilmesi torpile sebep olacaktır. Makama layık olmayan, alın teri dökmeyen insanlar atanacaktır. Öncelikle belirtmek isteriz ki bu uygulamalar hem yöneticilik sınavlarını kazanmış adaylar için büyük bir haksızlıktır, hem de yönetici atamalarında art niyetin egemen kılındığının kanıtıdır" değerlendirmesinde bulunuldu ve yönetici atamada mülakat ve mülki idare amirlerine inisiyatif verilmesinin söz konusu olması durumunda masa başı ilişkilerin öne çıkacağını, liyakat ilkelerinin göz ardı edileceğini, makama layık olmayan, alın teri dökmeyen insanların atanacağını ve çalışma barışının tamamen bozulacağı ileri sürüldü.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın hakkaniyetli bir bakan olacağı yönündeki düşüncenin de dile getirildiği açıklamada, kayırmalara müsamaha gösterilmesi, tüm eğitim çalışanlarının kucaklanması istendi ve şöyle denildi:

"Siyasi iradenin valiler üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, yönetici olacak kişileri aslında siyasi partilerin il başkanlarının ya da yöneticilerinin seçeceğini söylememiz abartılı olmayacaktır. Eğitimi tartışmalı bir konuma getirecek bu uygulamalar, yeni bir dönemi başlatacaktır. Artık hak eden değil, hak dilenen atanacaktır. Yönetici olarak atanmak için bilgi, birikim, liyakat değil, başka ölçütler ön plana çıkacaktır. Bakan Nabi Avcı, art niyetli bürokratların sözüne kanmamalı, torpile asla müsamaha göstermemeli, tüm eğitim çalışanlarını kucaklamalıdır. Mülakat ve üç yönetici adayından birinin seçilerek atanması gibi saçma, akla ve vicdana aykırı, torpil kokan uygulamalardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde Bakanlık, sarsıcı bir depremin yaşanmasına engel olamayacak ve enkaz altında kalacak, Bakan Nabi Avcı ise bu işten çok büyük yara alacaktır."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.