logo yeni

OKUL MÜDÜRLERİ NASIL SEÇİLECEK?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep ziyaretinde okul müdürlerinin valiler tarafından atanacağını belirtip detay vermemişti.

Başbakanın açıklamasında "Müdürler puana göre atanınca yatılı bölge okulları sıkıntı yaşıyor. Şimdi biz bir çalışma yapıyoruz, bu tamamlanınca puan ve sicil baz alınarak üç aday belirlenecek. O ilin valisi, bunların arasından birini müdür olarak atayacak." demişti.

Müdür Adayları nasıl belirlenecek?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin valiler tarafından atanmasına ilişkin bir çalışma yürüttüğü, ve çalışmanın hedefinin, uygulamaya bu yıl geçilmesi olduğu söyleniyor.

Sistemin puan ve sicil baz alınarak, İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nce okul müdürlüğü için belirlenen 3 adayın isminin Valiye sunularak, bu adaylar arasından vali tarafından seçilmesi ve sözleşme ile çalıştırılması şeklinde yürüyeceği tahmin ediliyor.

Ancak adayların belirlenmesinde puan ve değerlendirme dışında başka kriterlerin devreye girip girmeyeceği de merak ediliyor.

Ayrıca, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri, veliler, öğretmenler, öğrenciler, mahalle muhtarları gibi kimseler yer aldığı “Okul Yönetim Kurulları” oluşturularak, bu kurulların adayları seçmesi de bir üzerinde durulan bir başka alternatif.

Sözleşmeli çalıştırmanın nedeni öğretmen kökenli olmaması için mi? 

Valinin içlerinden seçim yapacağı müdür adaylarının, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Okul Yönetim Kurullarınca önerilse de, seçiminin tamamen takdire dayalı olacağı anlaşılıyor. Müdürlerin sözleşmeli olarak atanacağı konusu ise “acaba öğretmen kökenli olmayan müdürler atanacak mı?” sorusunu da beraberinde getiriyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.