logo yeni

11 GÜNLÜK MEB GENELGESİ İLE KİMLER ATANDI?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

“Şube Müdürü” atama ve görevlendirmelerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 18.12.2012 tarihinde yürürlüğe konulan ve 11 gün sonra geri çekilen 2012/44 sayılı Genelgenin yankıları bitmiyor.

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik ve Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümlerine göre “şube müdürü” kadrolarına atanabilmek için sınav şartı mevcut iken, sınava girmeden “şube müdürü” kadrosuna atama ve görevlendirme yapılmasına imkan veren 2012/44 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi, sınavdan kaçarak görevlendirmeleri meşrulaştırmak ve kalıcı hale getirmek amacıyla çıkarıldığı iddiaları ve gelen yoğun tepkiler üzerine, ancak 11 gün yürürlükte kalabilmişti.

Genelgenin yürürlükte kaldığı 11 günlük süre içerisinde çok sayıda Şube Müdürü atamasının yapıldığı da iddia edilmişti.

Bu iddiaları Meclis gündemine taşıyan MHP Bursa Milletvekili İsmet BÜYÜKATAMAN, Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile soru önergesi verdi.

Soru önergesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, taşraya tahsis edilen şube müdürlüğü kadrolar için, 18 Aralık 2012 tarihinde, 2012/44 sayılı Genelge çıkarılmış, bu genelgede asaleten ve görevlendirme yoluyla yapılacak atamalarda dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmişti. Bakanlık, 29 Aralık 2012 tarihi itibariyle 2012/45 sayılı genelgesi ile 2012/44 sayılı Genelgeyi geri çekmiştir.

Dolayısıyla, 2012/44 sayılı Genelge’nin 2. maddesinde yer alan 'Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğine göre şube müdürlüğüne atanmak için görevde yükselme eğitimine başvurma hakkı bulunan personelin arasından sırasıyla; öncelikle öğretmen dışı personel, ikinci olarak eğitim kurumu müdürleri ve müdür yardımcıları ve son olarak öğretmenlerin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde Valiliklerce şube müdürlüklerine görevlendirilmesi, hususlarında bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.' emri ortadan kalkmıştır.

Birçok ilde herhangi bir duyuru yapılmadan, el altından dilekçeler alınmak suretiyle çok sayıda şube müdürlüğü görevlendirmesi yapılmıştır. Üstelik bu görevlendirmeler yapılırken, herhangi bir kriter ve liyakat ilkesi göz önüne alınmamıştır. Ne yazık ki görevlendirmelerde liyakatsiz kişiler tercih edilmiş ve ideolojik davranılmıştır.” ifadelerini de kullanan BÜYÜKATAMAN;

-Şube müdürü olarak görevlendirilen kişiler hangi üstün meziyetlere sahip olduklarını,

-Bu kişilerin performansının, bilgi birikiminin ve kabiliyetlerinin nasıl ölçüldüğünü,

-2012/44 sayılı Genelge kapsamında yapılan görevlendirmelerin tamamının iptal edilip edilmeyeceğini,

-MEB personeli tarafından uzun zamandır beklenen görevde yükselme sınavının yapılması için gerekli çalışmaların ne zaman tamamlanacağını

sordu.

Milletvekili BÜYÜKATAMAN'ın sorusuna verilecek cevap, 11 günlük Genelge ile yapılan atamalar konusunda bilgi edinilmesini de sağlamış olacak.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.