logo yeni

MEB, 48 KİŞİ İÇİN YÖNETMELİK Mİ ÇIKARDI?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde geçtiğimiz hafta değişiklik yapılarak, Bakanlık merkez teşkilatında geçici görevli olanlara “eğitim uzmanı” olma hakkı getirilmişti.

"Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"ne eklenen geçici maddede, 31.12.2012 tarihinde “Bakanlık merkez teşkilatında geçici görevle çalışmakta olan öğretmenlerden Bakanlık merkez teşkilatındaki geçici görev süresi toplam en az altı ay olanlar eğitim uzmanı kadrolarına atanabilirler.” hükmüne yer verilmişti.

Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanması üzerine Sitemizde yer verilen haberde; Eğitim Uzmanı kadrosuna atama konusundaki yetkinin Bakanlıkta olmasına rağmen, böyle bir düzenlemeye neden gerek duyulduğu sorgulanmış ve “bu düzenleme ile eğitim uzmanı kadrosuna belli kişilerin atanmasının sağlanmasının ve eğitim uzmanı olmak isteyecek diğer adayların yapacakları itirazların önünün kesilmesi amacıyla çıkarıldığı” değerlendirilerek, “Eğitim Uzmanı kadrolarına özel kişilerin alınması sağlanmış olacak” ifadesine yer verilmişti. Söz konusu haberimiz için tıklayınız…

Konuyu TBMM’de soru önergesine konu eden CHP Kırklareli Milletvekili Av.Turgut DİBEK, “Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’na dönem başında geçici görev ile gelen AKP’li politikacıların yakınları Unvan Değişiklik Yönetmeliğine geçici bir madde eklenerek eğitim uzman olarak merkez teşkilatına atanmıştır. Bakan Dinçer’in Temmuz 2012’de öğretmen ihtiyacı nedeniyle öğretmen il dışı görevlendirmeleri iptal etmesi üzerine, birçok öğretmen il dışı görevlendirilemezken, Yönetmelik değişikliği ile Talim Terbiye Kurulu’na geçici görevlendirilen 48 kişinin tayini yapılmıştır.” iddialarına değinerek, Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER tarafından bazı sorulara cevap verilmesini istedi.

“1-İl dışı atama yapılamadığı için birçok öğretmen ailesinden ayrı Olduğu halde Talim Terbiye Kurulu’ndaki geçici görevlilerin Bakanlığa tayinini nasıl değerlendirmektesiniz?

2-Eğitim uzmanı olma kriterleri nelerdir? 6 ay geçici Bakanlıkta görev yapanların atandığı bu göreve yıllardır atanmayan öğretmenler ne olacaktır?

3-Bakanlığınız merkez teşkilatında kaç geçici görevle çalışan öğretmen vardır? Bunların kaçı yönetmelik değişikliği ile eğitim uzmanı yapılmıştır?”

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.