logo yeni

GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA GİRMEDEN ATANANLAR FORMÜLÜ BULDU

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Danıştay 5. Dairesinin 02.10.2012 tarihli ve E:2012/4736 sayılı Yürütmenin Durdurulması Kararı tebliğ edilmeden, yüzlerce kişiyi endişe sardı. Bu endişe, yeni formüllerin üretilmesine de sebep oluyor.

Danıştay 5. Dairesi Başkanlığı’nın 02.10.2012 tarihli ve E:2012/4736 sayılı Kararıyla, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen ibarelerin yürütülmesini durdurduğunun duyulması üzerine; 27.03.2012 tarihinden sonra “sosyal güvenlik merkezi müdürü”, “gençlik merkezi müdürü”, “yurt müdürü” ve “ilçe müdürü” kadrolarına görevde yükselme sınavına girmeden atananların görevden alınacağı gündeme gelmişti.

Görevde Yükselme Yönetmeliği kapsamında sınava girmeden; 450 Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü, 5 Gençlik Merkezi Müdürü ve 30 Yurt Müdürü ile çeşitli bakanlıklarda çok sayıda İlçe Müdürü atandığı bilgilerine ulaşılırken, bu kişilerin tedirgin oldukları ve özellikle başka kurumlardan söz konusu kadrolara atanmış olanların meraklı bir bekleyişe girdikleri belirtiliyor. Öte yandan, aynı yolla atanma umuduyla bekleyenler ve atama işlemleri devam etmekte olanlar da bu durumdan rahatsızlık duyuyor.

İdari işlemlerin yürütülmesinin durdurulması halinde, iptal ile aynı sonuçların doğması ve işlemin hiç yapılmamış kabul edilerek işlemin yapılmadan önceki haline dönülmesi idare hukukunun gereğidir.

Kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde farklı bir gelişme olmadığı takdirde, bu görevlere atanmış olanlar görevlerinden alınacak. Başka kurumlardan atananlar, eski kurumlarının kabul etmesi ve kadro durumunun uygun olması halinde önceki görevlerine dönebilecek, aksi halde bulundukları kurumlarda durumlarına uygun kadrolara atanacak. 

Ancak, görevden alınacak olanların kulis çalışmalarına başladığı ve bulundukları kurumlarda görevde yükselme Yönetmeliğine tabi olmayan daha üst görevlere kısa süreliğine de olsa atanıp, görevde yükselme sınavına girmeden yeniden bulundukları görevlere dönmek için girişimde bulundukları iddia ediliyor. Kurumlarda bu yolla atama yapılabilecek kadro sayısının sınırlı olması ise, kulis çalışmalarının çok gizli yürütülmesine ve olabildiğince üst düzeyde destek aranmasına sebep oluyor. 

Kararın Başbakanlığa tebliğinden sonra yaşanacak sürece ilişkin haberimiz için tıklayınız…

 logokucuk

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.