logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA GİRMEDEN ATANMIŞ OLANLARA NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Danıştay 5 inci Dairesi Başkanlığı 02.10.2012 tarihli ve E:2012/4736 sayılı Kararıyla, bazı kadrolara atanacakların Görevde Yükselme Genel Yönetmeliğinin kapsamı dışında bırakılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğünü durdurmuştu.

27.03.2012 tarihi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 1 inci maddesi ile, söz konusu Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasına; Sosyal Güvenlik Kurumunda sosyal güvenlik merkezi müdürü kadroları, Spor Genel Müdürlüğünde gençlik merkezi müdürü kadroları, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünde yurt müdürü kadroları, ilçe müdürü kadroları ibareleri eklenmişti.

Bu düzenleme ile;

-Sosyal Güvenlik Kurumunda sosyal güvenlik merkezi müdürü kadrolarına,

-Spor Genel Müdürlüğünde gençlik merkezi müdürü kadrolarına,

-Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünde yurt müdürü kadrolarına,

-İlçe müdürü kadrolarına

görevde yükselme ve unvan değişikliği eğitim ve sınavına tabi tutulmadan atanmaya imkan sağlanmıştı.

Danıştay 5 inci Dairesi Başkanlığı’nın 02.10.2012 tarihli ve E:2012/4736 sayılı Kararıyla, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen ibarelerin yürütülmesini durdurulmuş olması, bazı sonuçlar doğuracaktır:

-Danıştay Kararının Başbakanlığa tebliğ edilmesinden itibaren 30 gün sonra, işlemler Yürütmenin Durdurulması Kararı doğrultusunda yapılacak.

-Karara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna, tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde Başbakanlık tarafından itiraz edilebilecek.

-27.03.2012 tarihinden sonra, yürütülmesi durdurulan hüküm kapsamında görevde yükselme sınavına girmeksizin (sosyal güvenlik merkezi müdürü, gençlik merkezi müdürü, yurt müdürü ve ilçe müdürü kadrolarına) atanmış olanlar, Kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde görevlerinden alınacak.

-İdari Dava Daireleri Kurulu yapılan itirazı yerinde görürse, görevden alınanlar yeniden görevlerine atanacak. İtirazın reddedilmesi halinde ise Danıştay 5 inci Dairesinin esastan kararını vermesi beklenecek.

-Başbakanlık, bu süreçte Yönetmelikte ilgililerin durumunu düzeltecek farklı düzenlemeler yapabileceği gibi, dava sonucunu da bekleyebilir, işlem de yapmayabilir.  

Konuya ilişkin sonraki haberimiz için tıklayınız...

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.