logo yeni

calisanlar2 copy

MEB SINAV YERİNE TORPİLİ Mİ TERCİH EDİYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Milli Eğitim Bakanlığı 652 sayılı KHK ile yeniden yapılandırılarak grup başkanlıkları oluşturulmuş ve bunlara bağlı birimlerde şube müdürlükleri şeklinde teşkilatlandırılmıştı.

Bakanlığın taşra teşkilatında oluşturan il/ilçe müdürlüklerinde kurulacak birimler ve bu birimlerin bağlanacağı şube müdürlükleri ile bunların görev alanları ve sorumlulukları ise 18.11.2012 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığınca; illerde uygulamada birliğin sağlanması amacı ile  İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce 04.12.2012 tarih, 202358 sayı ve 2012/43No’lu,  İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Teşkilatlanması konulu genelge yayınlanarak, İl/İlçe milli eğitim müdürlüklerinde şube müdürlüğü sayılarının nasıl belirleneceği, ve bu şube müdürlerine bağlı birimlerin nasıl teşkilatlandırılacağı belirtildi.

TORPİLLİ GÖREVLENDİRME DEĞİL GÖREVDE YÜKSELME SINAVI 

Türk Eğitim-Sen bu genelge ile teşkilatlandırma işlemleri yapılırken, şube müdürü ihtiyacının görevlendirmelere cevaz verilmiş gibi değerlendirilerek Valiliklerce yeni görevlendirmeler yoluyla karşılanacağını iddia etti.

Türk Eğitim-Sen, "merkez ve taşra teşkilatı şube müdürlüklerinin görevde yükselmeye tabi kadrolar olduğu, bu kadrolara atanabilmek için aranan genel ve özel şartlara sahip kişilerin görevde yükselme eğitimi sonrasında yapılan görevde yükselme sınavında başarılı olmaları gerektiği, bu nedenle şube müdürlüğü kadrosu için yapılması gerekenin görevde yükselme sınavı açmak olduğunu" Bakanlığa ilettiğini bildirdi.

TORPİLİ KESMEK İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK

Sendika sitesinde ayrıca; illerin bu genelgeye dayanarak şartları taşımayan kişileri Şube Müdürü olarak görevlendirmesinin açıkça mevzuata ve hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile bakanlıkça bu şekilde görevlendirmelerin önünün kesilmesi için, Şube Müdürlüğü sınavının bir an önce yapılmasını, bu kadrolara şartları taşımayanlar arasından yapılan görevlendirmelerin en kısa sürede iptal edilmesini ve bu kadroların görevlendirme ile değil asaleten atama şartlarını taşıyanlarca doldurulmasının sağlanması hususunda Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuruda bulunulduğunu ifade etti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.