logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN MÜHENDİS OLMASI MÜHENDİS KADROSUNA ATANMASINA YETMİYOR

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

muhendisMühendislik fakültesi mezunu olmak, Devlet memuru olarak çeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yapanların mühendis kadrosuna atanması için yeterli sayılmamaktadır.

Bitirdiği yükseköğrenim nedeniyle mühendis unvanına sahip olan, ancak Mühendis unvanlı kadrolar dışındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurları, mühendis unvanına sahip olduklarından hareketle mühendis unvanlı bir kadroya naklen (kurum içi veya kurumlararası) atanmayı talep edebilmektedirler.

Mühendis kadrosuna atanma

“Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, mühendis kadrosunu unvan değişikliğine tabi kadrolar arasında saymıştır.

Bu Yönetmeliğe göre, Devlet memurlarının unvan değişikliği mahiyetindeki kadrolara atanabilmesi ancak unvan değişikliği sınavları sonucuna göre olabilmekte ve unvan değişikliği sınavlarına sadece ilgili kurum personeli başvurabilmektedir.

Öte yandan, Devlet memuriyetine ilk defa giriş usulü ile Mühendis kadrosuna atanma; mühendislik fakültesi mezunu olup doktora yapmış olan memurların Mühendis kadrosuna sınavsız atanması; daha önce Mühendis kadrosunda görev yapmış olanların yeniden Mühendis kadrosuna sınavsız atanması da mümkün olabilmektedir.

Devlet memurunun mühendislik fakültesini bitirmesi

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yaparken mühendislik fakültesini bitirip “mühendis” unvanını kazanan Devlet memurları, bulundukları kadrolardan dolayı fiilen mühendis olarak görev yapamıyorlar.

Ayrıca, mühendis unvanını kazanmış olup da mühendis kadrosunda görev yapmayan memurların, sınav şartı aranmadan kurum içinde veya başka kurumda mühendis kadrosuna atanması, yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde mümkün olamamaktadır.

Bu nedenle, mühendis fakültesi mezunu olarak mühendis unvanını kazanmış olan bir Devlet memurunun;

**Görev yaptığı kurumda mühendis kadrosuna atanabilmesi, o kurumda mühendis kadrosu için açılacak unvan değişikliği sınavına (sınav giriş şartlarına sahip olarak) girmesi ve sınavda atanmaya imkan verecek düzeyde başarılı olması suretiyle mümkün olabilecektir.

**Başka bir kurumda mühendis kadrosuna atanabilmesi, ya önce kurumunda unvan değişikliği suretiyle mühendis kadrosuna atanıp sonra naklen atama prosedürüne uygun olarak başka bir kuruma geçmek suretiyle ya da başka bir kurumda naklen geçebileceği bir unvana atandıktan sonra o kurumda mühendis kadrosu için açılacak unvan değişikliği sınavına (sınav giriş şartlarına sahip olarak) girmesi ve sınavda atanmaya imkan verecek düzeyde başarılı olması suretiyle mümkün olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.