logo yeni

calisanlar2 copy

BELEDİYELERDE VE BAĞLI KURULUŞLARINDA MÜDÜR OLMANIN ŞARTLARI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

mudurBelediyeler ve belediyelerin bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerine ait müdür ve şube müdürü unvanlı kadrolara atanmada, atama yapılacak unvana göre değişen bazı şartlar aranmaktadır.

Müdür ve şube müdürü kadrolarında, görevde yükselme ve/veya naklen atanma suretiyle görev alınabilmektedir.

Belediyelerde (belediyelerin bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde)görevde yükselme suretiyle atanma imkanı bulunan müdür ve şube müdürü kadrolarına, gerekli şartlara sahip olmak suretiyle yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre atama yapılmaktadır.

Öte yandan, benzer veya daha üst unvanlarda bulunmuş olanlardan gerekli şartları taşıyanların da naklen (kurum içi veya kurumlararası) müdür/şube müdürü unvanlı kadrolara atanması mümkün olabilmektedir.

Müdür/şube müdürü kadrosuna atanma şartları

Belediyelerde “Müdür” ve “Şube Müdürü” unvanlı kadrolara görevde yükselme sınavı sonucuna göre atanacaklarda, sınavda atama yapılacak kadro sayısı ölçüsünde başarılı olmanın yanı sıra başka bazı şartlar da aranmaktadır.

Müdür/şube müdürlüğü görevde yükselme sınavına başvurabilmek için;

A- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi uyarınca aranan hizmet süresi şartına sahip olmak gerekir. Örneğin 1.derece müdür kadrosuna atanabilmek için, lisans mezunlarının en az 10 yıl, iki yıl süreli yükseköğrenim mezunlarının ise en az 12 yıl hizmetinin bulunması gerekir.

B- Fakülte veya en az dört yıl süreli yüksekokul mezunu olmak gerekir. (18 Nisan 1999 tarihinde memuriyette bulunanlardan aynı tarih itibarıyla iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanlar da görevde yükselme sınavına girebilir)

C- Ayrıca;

   1-Belediye, Bağlı Kuruluşları ve Mahalli İdare Birliklerinde:

     a-) Aşağıda sayılan müdürlüklere (teknik öğrenim mezunu olmayı gerektiren müdürlüklere) atanabilmek için, bu müdürlüklerin görev alanı ile ilgili eğitim ve öğretim veren yükseköğrenim kurumlarının ilgili bölümlerinden veya bu bölümlere denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

       - Bilgi İşlem Müdürü

       - Çevre Koruma Ve Kontrol Müdürü

       - Etüd Proje Müdürü

       - Fen İşleri Müdürü

       - Gecekondu Ve Sosyal Konutlar Müdürü

       - İmar Ve Şehircilik Müdürü

       - Ruhsat Ve Denetim Müdürü

       - Kentsel Tasarım Müdürü

       - Mezbaha Müdürü

       - Park Ve Bahçeler Müdürü

       - Plan Ve Proje Müdürü

       - Sağlık İşleri Müdürü

       - Su İşleri Müdürü

       - Su Ve Kanalizasyon Müdürü

       - Temizlik İşleri Müdürü

       - Ulaşım Hizmetleri Müdürü

       - Veteriner İşleri Müdürü

       - Yapı Kontrol Müdürü

       - Şube Müdürü

     b-) Aşağıda sayılan müdürlüklere (teknik öğrenim mezunu olmayı gerektirmeyen müdürlüklere) atanabilmek için, yükseköğretim kurumlarından veya denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak ve ayrıca sınava son müracaat tarihi itibariyle hizmetinin iki yılını uzman, sivil savunma uzmanı, şef, ayniyat saymanı, kontrol memuru, eğitmen veya muhasebeci kadrolarında geçirmiş olmak da gerekiyor.

       - Destek Hizmetleri Müdürü

       - Mali Hizmetler Müdürü

       - Strateji Geliştirme Müdürü

       - Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürü

       - Belediye Tiyatro Müdürü

       - Belediye Orkestra Müdürü

       - Dış İlişkiler Müdürü

       - Hastane Müdürü

       - Huzurevi Müdürü

       - İnsan Kaynakları Ve Eğitim Müdürü

       - İşletme Müdürü

       - İşletme Ve İştirakler Müdürü

       - Kreş Müdürü

       - Kütüphane Müdürü

       - Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü

       - Mezarlıklar Müdürü

       - Sosyal Yardım İşleri Müdürü

       - Emlak Ve İstimlâk Müdürü

       - Hal Müdürü

       - Hukuk İşleri Müdürü

       - Şube Müdürü

      2- Zabıta ve İtfaiye Müdürlüklerinde:

Belediyelerde zabıta ve itfaiye personelinin görevde yükselme işlemleri, ilgili mevzuatı hükümlerine göre yürütülmektedir. Buna göre;

     -Zabıta şube müdürü kadrosuna atamada; meslekle ilgili yükseköğrenim bitirmek (veya en az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olmak), en az iki yıl zabıta amiri olarak çalışmış olmak, atanacağı kadronun derecesi itibariyle gerekli hizmet süresi şartına sahip olmak şartları aranıyor.

     -İtfaiye şube müdürü kadrosuna atamada; meslekle ilgili yükseköğrenim bitirmek (veya en az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olmak), en az iki yıl itfaiye amiri olarak çalışmış olmak, atanacağı kadronun derecesi itibariyle gerekli hizmet süresi şartına sahip olmak şartları aranıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.