logo yeni

calisanlar2 copy

KURUM PERSONELİ OLMAYANLAR GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARINA GİREBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme 5Devlet memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği yapmasının sağlanması amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarınca açılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına, o kurumda görev yapmayanların da başvurmak istediği durumlara rastlanabilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına, bazı genel ve özel şartlara sahip olan kamu görevlileri başvurabilmektedirler.

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”de ve kurumlar tarafından bu Yönetmeliğe dayanılarak çıkarılan özel yönetmeliklerde, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına başvuracakların ilgili kurumun personeli olup olmamasına ilişkin şartların yer aldığı da görülmektedir.

Genel Yönetmelikteki düzenlemeler

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğe göre;

**Görevde yükselme kapsamında ilan edilen kadro veya pozisyon için aranan alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresini sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az 6 ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması gerekir.

**Unvan değişikliği sınavlarına, sadece kurumun kendi personeli başvurabilir.

Öte yandan, başka kurumların personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına başvuramayacağına ilişkin hükümlere, kurumlarca çıkarılan özel yönetmeliklerde de yer verilmektedir.

Kurum personeli olmayanların görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına başvurması

Görevde yükselme sınavı açan kurumda en az 6 ay süre ile (asaleten, vekaleten, geçici görevli olarak) çalışmış olanların, sınav başvuru tarihinde başka bir kurumda görev yapıyor olmalarının, görevde yükselme sınavına girmelerine (sınav açılan kadro için aranan şartlara sahip olmaları kaydıyla) engel bir hükme Genel Yönetmelikte rastlanmamaktadır.

Öte yandan, kurumlar tarafından açılacak unvan değişikliği sınavlarına ise sadece ilgili kurum personelinin başvurabileceği Genel Yönetmelikte düzenlenmiş bulunmaktadır.

Buna göre;

**Kurumlar tarafından açılan unvan değişikliği sınavlarına, o kurumun personeli olmayanların başvuramayacağını,

**Kurumlar tarafından açılan görevde yükselme sınavlarına başvuracakların, atama yapılacak kadro için aranan hizmet süresinin en az 6 ayını o kurumda geçirmiş olmalarının (kurumların özel yönetmeliklerinde aranan, bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresine sahip personel bulunmaması hali hariç) gerekeceğini,

**Kurumlar tarafından açılan görevde yükselme sınavlarına, bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresine sahip yeterli sayıda personelin başvurmaması durumunda, atama yapılacak kadro için aranan hizmet süresinin en az 6 ayını o kurumda geçirmiş olma şartının aranmayacağını,

**Kurumların özel yönetmeliğinde, başka kurum personelinin görevde yükselme sınavına girmesine engel hüküm bulunmuyorsa, bu kurumlar tarafından açılacak görevde yükselme sınavlarına, aranan diğer şatları (sınavı açan kurumda belli bir süre çalışmış olma şartı dahil) taşımakla birlikte sınav başvurusunun son günü itibariyle başka kurumların personeli olanların da başvurabileceğini

değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.