logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA GİRMEDEN HANGİ KURUMDA MÜDÜR OLUNABİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme4Kamu kurum ve kuruluşlarında müdür unvanlı görevlere asaleten atanmada görevde yükselme sınavında başarılı olma şartı aranmakla birlikte, yapılan özel düzenlemelerle bazı kurumlardaki müdür unvanlı kadrolara sınavsız atama yapılması yoluna gidilebilmektedir.

Müdür kadrolarına sınavsız atanmanın mümkün olduğu kurumlar, kolay yoldan müdür olmak isteyenlerin de ilgisini çekmektedir.

Bu konuda, 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de bir düzenleme yer almış bulunmaktadır.

İlgili düzenleme

703 sayılı KHK’da yer alan düzenleme gereği; 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarına yapılacak atamalar için, atama yapılacak kadro derecesinin gerektirdiği eğitim ve hizmet süresi şartının varlığı yeterli bulunmaktadır.

KHK’ya göre, söz konusu kadroların her birine, 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sadece bir defa sınavsız atama yapma imkanı bulunuyor.

Öte yandan, sayılan kadrolardan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü kadrosu “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” kapsamında yer almazken; Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadroları Yönetmelik kapsamında bulunmaktadır.

Ancak, Müdür kadrolarına sınavsız atandıktan sonra diğer kurumların görevde yükselmeye tabi benzer kadrolarına sınavsız naklen geçmenin de mümkün olmasından dolayı, sınava girmeden müdür olmak isteyenlerden bazıları Gençlik ve Spor Bakanlığına ait müdür kadrolarına atanmayı istiyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığında müdür kadrolarına atanacaklarda aranacak şartlar

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarının her birine 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yapılan/yapılacak ilk atamalarda;

**1 ve 2 nci dereceli kadrolar  için, lisans mezunu olanlarda en az 10 yıl hizmet süresi, ön lisans mezunu olanlarda ise 12 yıl hizmet süresi şartı yeterli oluyor.

**3 ve 4 üncü derece kadrolar için, lisans mezunu olanlarda 8 yıl hizmet süresi, önlisans mezunu olanlarda ise 10 yıl hizmet süresi şartı yeterli oluyor.

**Hizmet süresinin hesabında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde belirtilen süreler dikkate alınıyor.

 Öte yandan, sınavsız atama yapılacak olan müdürlüklerde boşalma olması durumunda,  bu kadrolara  genel hükümler çerçevesinde atama yapılacak.

703 sayılı KHK’da yer alan hüküm

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarına, her bir kadro için bir defaya mahsus olmak üzere, 657 sayılı Kanunun hizmet süreleri ve eğitime ilişkin şartları taşıyanlar arasından atama yapılır."

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.