logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI MÜDÜRLÜKLERE SINAVSIZ ATAMA YAPILACAK

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

mudur 4Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin müdür unvanlı görevlere asaleten atanabilmesi görevde yükselme sınavında başarılı olma şartına bağlamış olmakla birlikte, bazı kurumlarda bu unvanlara sınavsız atama yapılabilmesi için özel düzenlemeler de yapılabiliyor.

Bu konudaki son düzenleme, 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı KHK ile yapıldı.

703 sayılı KHK, 3289 sayılı “Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun” da (yeni adı "Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu") bazı değişiklikler yaparken, bazı müdür kadrolarına sınavsız atama yapılmasına da imkan tanıdır.

Kanunda yer alan düzenlemeye göre; 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarına, her bir kadro için bir defaya mahsus olmak üzere,  yapılacak atamalar için, atama yapılacak kadro derecesinin gerektirdiği eğitim ve hizmet süresi şartını taşımak yeterli olacak.

Müdür kadrolarına bir şekilde atandıktan sonra, diğer kurumlarda görevde yükselmeye tabi müdür kadrolarına sınavsız naklen geçmek de mümkün olabildiğinden, kolay yoldan müdür olmak isteyenlerden bazıları için, sınavsız olarak atanma imkanı tanınan bu müdür kadroları yeni umut oldu.

Buna göre; Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarına yapılacak atamalarda;

-1 ve 2 nci derece kadrolar için, lisans mezunu olanlarda 10 yıllık hizmet süresi, önlisans mezunu olanlarda ise 12 yıl hizmet süresi şartı aranacak.

-3 ve 4 üncü derece kadrolar için, lisans mezunu olanlarda 8 yıllık hizmet süresi, önlisans mezunu olanlarda ise 10 yıl hizmet süresi şartı aranacak.

-Hizmet süresinin hesabında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde belirtilen süreler değerlendirilecek.

703 sayılı KHK’nın ilgili düzenlemesi

MADDE 12- “GEÇİCİ MADDE 16-- … (4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarına, her bir kadro için bir defaya mahsus olmak üzere, 657 sayılı Kanunun hizmet süreleri ve eğitime ilişkin şartları taşıyanlar arasından atama yapılır."

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.