logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENİN ŞUBE MÜDÜRÜ OLMASI ÖZLÜK HAKLARINI NASIL ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

ogretmenMilli Eğitim Bakanlığı emrinde Öğretmen unvanlı kadroda görev yapan Devlet memurları, görevde yükselerek Şube Müdürü unvanlı kadroya atandıklarında, özlük haklarında da bazı değişiklikler oluyor.

Şube Müdürü kadrosuna atanma

Öğretmen kadrosunda olanların Milli Eğitim Bakanlığının merkez veya taşra teşkilatına ait şube müdürü kadrolarına atanması, (daha önce şube müdürü veya dengi ya da üstü görevlerde bulunmamış olmaları halinde) girecekleri görevde yükselme sınavı neticesinde başarılı olmaları halinde mümkün olabilmektedir.

Şube müdürü kadrosuna atanacak bir öğretmenin;

-En az fakülte veya dört yıllık yükseköğrenim mezunu olması (18 Nisan 1999 tarihinde görevde bulunan ve aynı tarih itibarıyla iki yıllık veya üç yıllık yükseköğrenim mezunu olanlar dahil)

-En az 5 yıl süreyle Öğretmen kadrosunda asaleten görev yapmış olması (okul müdürü görevinde iki, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç yıl görev yapmış olunması da yeterli sayılıyor)

-Açılacak Şube Müdürlüğü görevde yükselme sınavının yazılı ve sözlü aşamalarında başarılı olması ve başarı sıralaması bakımından duyurulan kadro sayısına göre atanabilecek seviyede bulunması

gerekiyor.

Öğretmenin Şube Müdürü olmasının özlük haklarına etkisi

Şube Müdürü kadrosuna atanmak, Öğretmenin;

-Tazminat oranını artırır.

-Ek ödeme oranını artırır.

-Yan ödeme puanını artırır.

-Ek göstergesi değişmeyebilir, artabilir veya azalabilir. (ilk 4 dereceli Şube Müdürü kadrosuna atanmış olması durumunda, kazanılmış hak aylık seviyesine uygun ve daha yüksek olan ek göstergeden (öğretmen veya şube müdürü ek göstergesi) yararlanmaya devam eder; ilk dört derece dışındaki dereceli kadroya atanma halinde ise bu derecelerde bulunduğu sürece ek göstergeden yararlanamaz ve daha sonra ilk dört derecelere yükseldiğinde de Öğretmen ek göstergesi yerine Şube Müdürü ek göstergesinden yararlanabilir.)

-Aylık maaşı artar.

-Atamasının ilk dört dereceli Şube Müdürü kadrosuna yapılmış olması durumunda, 1 inci derece Şube Müdürü kadrosundan emekli olduğunda, 1 inci dereceli Öğretmen kadrosundan emekli olan emsali ile aynı miktarda emekli maaşı ve emekli ikramiyesi alır.

Bu itibarla, Şube Müdürü olmanın Öğretmen maaşında yaratacağı artış miktarı; 2018 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılara, kadro derecesi 1 ve emekli keseneğine esas aylık seviyesi 1/4 olup kıdemi 25 yıl olanlar için %15 gelir vergisi diliminde aşağıdaki miktarda olacaktır.

Kadro Unvanı

D/K

Kıdem Yılı

Net Maaş (15 Haziran 2018)

Şube Müdürü (öğretmen)

1/4

25 yıl ve üstü

4.770 TL

Öğretmen

1/4

25 yıl ve üstü

3.537 TL

Net maaş farkı

1.233 TL

Not:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Ek ders ücreti ödemeleri ile ilave eğitim öğretim tazminatı ödemeleri dikkate alınmamıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

-Yabancı dil tazminatı ile bireysel emeklilik sigortası primi dikkate alınmamıştır.

Öğretmen maaşı hesaplamak için tıklayınız ...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.